Swarzędz wydał werdykt: II tura wyborów – przedstawiamy wyniki sondy

Od poniedziałku 29 czerwca mogliście głosować na naszej stronie – dzisiaj zamknęliśmy sondę: Swarzędz wydał werdykt – dla kogo II tura wyborów prezydenckich? Zobaczcie niżej.

Choć głosowanie w takiej internetowej sondzie należy traktować bardziej w formie zabawy, daje ono jednak jakiś wyraz społecznych nastrojów. Tym bardziej, że sondę kierowaliśmy do mieszkańców gminy Swarzędz – chcieliśmy poznać Państwa preferencje wyborcze przed II turą. Jak się okazało, w sondzie brali udział również ludzie z całej Polski (choć przeważała nasza najbliższa okolica).

Wyniki sondy będą zapewne inne od wyników ogólnokrajowych. Można przypuszczać jednak, że będą zbliżone do tego, jak zagłosują mieszkańcy Swarzędza i okolic. W pierwszej turze sonda mocno premiowała Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownię względem Andrzeja Dudy. Ostatecznie urzędujący prezydent RP uzyskał drugi, a nie trzeci wynik (zobacz tutaj).

W głosowaniu wzięło udział przeszło 1200 osób – a to, w przypadku realizacji badania opinii z zachowaniem doboru próby, jest już liczba respondentów dająca prawo do uogólniania wyników. Oczywiście w przypadku internetowej, otwartej sondy, na lokalnym portalu, mowy o poprawnej metodologii być nie może, ale daje pewien obraz czego można się spodziewać.

Dlatego warto spojrzeć na wyniki – Swarzędz wydał werdykt i II tura wyborów okazała się zwycięska dla Rafała Trzaskowskiego. Zdobył on 55% głosów. Andrzej Duda zakończył sondę z wynikiem 43% głosów. Pozostali głosujący stwierdzili, że albo nie pójdą na wybory albo oddadzą głos nieważny (łącznie 2%).

swarzędz wydał werdykt tura

Wyniki sondy zmieniały się dość mocno. Jeszcze w środę rano prowadził Andrzej Duda. W przeciągu dnia nastąpiła mobilizacja elektoratu Rafała Trzaskowskiego i on prowadzenie utrzymał do zamknięcia sondy. Dzisiaj trwa ostatni dzień kampanii, a niezdecydowani mają możliwość posłuchania kandydatów tylko do północy. Przebieg ostatniego dnia kampanii można obserwować w internecie – choćby tutaj.

Gorąco zachęcamy Państwa do głosowania – niezależnie od tego na kogo oddacie Państwo swój głos. Już sam fakt pójścia do głosowania jest mądrym wyborem.

— idź na wybory, zdecyduj mądrze —

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *