Kogo Swarzędz wybrał na prezydenta? Przedstawiamy wyniki sondy

Od 10 czerwca można było głosować na naszej stronie – dzisiaj zamknęliśmy sondę i przedstawiamy wyniki – kogo Swarzędz wybrał na prezydenta?

Oczywiście, głosowanie w takiej sondzie należy traktować w formie zabawy. Daleka jest bowiem od skomplikowanych sondaży z wyszukaną metodologią badawczą i celowym doborem próby. A i te sondaże bywają nietrafione. Co więcej, w naszej sondzie brali przede wszystkim mieszkańcy naszej gminy, wszak trudno podejrzewać, by ktoś, dajmy na to z Białegostoku był szczególnie zainteresowany życiem w Swarzędzu.

Ponadto, trzeba pamiętać, że wyniki takiej sondy będą zapewne inne od ogólnokrajowego wyniku wyborów. Można to było obserwować w wielu poprzednich wyborach. Preferencje mieszkańców gminy Swarzędz często się różnią od tych ogólnokrajowych. Ostatnie ogólnokrajowe sondaże wskazują przewagę prezydenta Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim.

Nie zmienia to faktu, że w głosowaniu wzięło udział przeszło pół tysiąca osób (tak swoją drogą, w poważnych badaniach sondażowych bierze się pod uwagę opinię nieco ponad tysiąca osób). A teraz, w ostatni dzień przed ciszą wyborczą, prezentujemy wyniki naszego „badania opinii”. Od północy bowiem będzie funkcjonował zakaz publikowania sondaży oraz prowadzenia wszelkiej agitacji wyborczej. Ten dzień odpoczynku, wszystkim nam się przyda, zwłaszcza, jeśli dojdzie do drugiej tury, gdzie może być znów bardzo gorąco.

W naszej sondzie wygrał Rafał Trzaskowski. Zdobył on 50% głosów. I jeśliby spojrzeć uważnie na liczby, to w Swarzędzu skończyłoby się na pierwszej turze. Choć przewagą zaledwie… 1 głosu! Drugie miejsce zajął Szymon Hołownia. Popierany przez burmistrza Mariana Szkudlarka kandydat zdobył 23% głosów – 123 osoby deklarują zaufanie do niego. Urzędujący prezydent Andrzej Duda uplasował się na najniższym miejscu na podium. Wynik 12% jest zapewne znacznie poniżej wartości, jaką uzyska w niedzielnych wyborach w kraju. Pozostałe wyniki są widoczne na poniższym wykresie.

Czy swarzędzkie wyniki wyborów okażą się zbliżone do naszego sondażu? Już niebawem zobaczymy kogo Swarzędz wybrał na prezydenta, najważniejsze jednak, by mieć wpływ na wyniki i pójść na wybory. Do tego, wraz z Metropolią Poznań, szczerze wszystkich zachęcamy. To jest ta jedna z niewielu okazji, by dać sobie potem prawo do narzekania. A móc czasem sobie szczerze ponarzekać, jest naprawdę bezcenne.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *