Swarzędz ma swojego posła

„Informator Swarzędzki” Według oficjalnej statystki Sejmu Jest Pan na 6 miejscu spośród wszystkich 460 polskich posłów w Sejmie pod względem zaangażowania w prace legislacyjne. Jednocześnie znajduje Pan czas na spotkania z mieszkańcami Swarzędz i naszej gminy. Jak to możliwe?

Bartłomiej Wróblewski W czasie kampanii wyborczej w 2015 r. obiecywałem, że będę blisko spraw mieszkańców gminy Swarzędz. I słowa dotrzymałem. Założyłem w Swarzędzu społeczne biuro poselskie oraz punkt darmowej pomocy prawnej. Wielokrotnie spotykałem się z mieszkańcami. Nie tylko w Swarzędzu, Zalasewie czy Kobylnicy, ale także w mniejszych miejscowościach Paczkowie, Wierzonce, Wierzenicy czy Katarzynkach. Wspierali mnie moi asystenci społeczni Tomek Jęczmionka i Janek Piechota. Łącznie byliśmy w kontakcie z kilkuset osobami, w sprawach dużej wagi dla całej gminy, poszczególnych miejscowości i w zupełnie indywidualnych, choć często bardzo ważnych kwestiach osobistych. Na pewno pomagało to, że byliśmy łatwo dostępni telefonicznie, mailowo czy na Facebooku. Kontakty były intensywne i bardzo bezpośrednie.

IS W jakich sprawach ważnych dla Swarzędza był Pan aktywny?

BW We wszystkich, gdy tylko byłem proszony o wsparcie czy interwencję. Wymienię tylko przykładowo. Z sukcesem przekonywałem do pozostawienia punktu obsługi skarbowej w gminie, a także dwukrotnie w pozyskaniu dotacji na remont zabytkowych budynków należących do swarzędzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wspierałem mieszkańców bloków w Karłowicach w KOWR, dzięki czemu udało nam się uzyskać umorzenie części ich zadłużenia. Wspierałem w PKP-PLK budowę pochylni na dworcu w Swarzędzu. Obecnie przygotowywany jest już projekt budowlany. Na mój wniosek Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył Pana Mieczysława Kaczmarka – działacza Solidarności i jedynego mieszkańca Swarzędza internowanego w stanie wojennym – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Skutecznie zabiegałem też o dodatkowe środki na pozyskanie sprzętu ratowniczego i medycznego dla ochotniczych straży pożarnych ze Swarzędza i Kobylnicy.

IS: Jaka jest najważniejsza sprawa, którą Pan obecnie podejmuje?

BW:Ze spraw dotyczących gminy Swarzędz absolutnie podstawowa jest teraz kwestia budowy tunelu w Kobylnicy. Chodzi i o sprawy bezpieczeństwa, ale i wygodę mieszkańców, nie tylko zresztą naszej gminy, ale także sąsiednich gmin. Średnio ponad 8 h w ciągu dnia ten przejazd jest zamknięty. Dobrze, że władze Swarzędza przygotowały koncepcję budowy tunelu. Pan Burmistrz zwrócił się do mnie, czy nie włączyłbym się do promowania tego projektu. Na całą inwestycję potrzeba bowiem kilkudziesięciu milionów złotych, w tym na sam tunel ok. 18 mln zł. Nie trzeba było mnie przekonywać, bo już w kampanii samorządowej wspierałem moich kolegów, którzy opowiadali się za likwidacją przejazdu strzeżonego w tym miejscu. Wcześniej skutecznie zaangażowałem się w budowy takich tuneli w Pobiedziskach oraz Kostrzynie. Na ten pierwszy otrzymaliśmy ponad 3 mln zł wsparcia z PKP-PLK, na ten drugi ponad 14 mln zł.

IS: Co udało się w tej sprawie zrobić?

BW: Wraz z radnym Arminem Niewiadomskim i Tomaszem Jęczmionką spotkaliśmy się w  kwietniu tego roku w siedzibie Oddziału Zachodniego PKP-PLK w Poznaniu z jego dyrektorem Pawłem Neumannem. Przedstawiliśmy raz jeszcze racje mieszkańców Swarzędza i Czerwonaka na rzecz likwidacji tego przejazdu. Następnie w lipcu odbyło się spotkanie w szerszym gronie z Panem Burmistrzem Szkudlarkiem, radnymi Arminem Niewiadomskim i Szymonem Kurpiszem w centrali PKP-PLK w Warszawie z prezesem Arnoldem Breschem. Sprawą, która obiektywnie nam pomaga jest kwestia bezpieczeństwa, do której kolej przykłada dużą wagę. Nie chcę wyprzedzać faktów, ale możemy być dobrej myśli i mieć nadzieję na szybkie i pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy.

IS: A jakie zamierzenia na przyszłość?

BW: Jeśli zostanę posłem na kolejną kadencję chciałbym skupić się m.in. na wspieraniu gminy w budowie obwodnicy Swarzędza, a także na budowie przejazdu samochodowo-rowerowo-pieszego pod torami przy dworcu w ulicy Tabaki. Obie inwestycje w znacznym stopniu przyczynią się do rozwiązania problemów komunikacyjnych Swarzędza, Zalasewa oraz innych miejscowości gminy, na czym wszystkim nam bardzo zależy.

(red)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *