Za dużo ludzi w pociągu i złe godziny? Koleje Wielkopolskie zbierają opinie

Czy dojeżdżając pociągiem zdarza się Wam narzekać, że jest za dużo ludzi w pociągu, a może połączenia są rozplanowane w złych godzinach? Urząd Marszałkowski bada potrzeby szykując nowy rozkład jazdy.

Departament Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego prowadzi badanie potrzeb przewozowych w publiczny transporcie zbiorowym. Przeprowadzone badania mają skutkować odpowiednim przygotowaniem rozkładu jazdy, który będzie funkcjonował przyszłej zimy, czyli od 10 grudnia 2023 r. By wyrazić swoją opinię i sugestię co do zmian, należy skorzystać z formularza przygotowanego przez Urząd Marszałkowski (link do formularza tutaj i poniżej) i najpóźniej do 31 stycznia 2023 r. przesłać go na adres e-mail: dt.sekretariat@umww.pl wpisując tytuł: „Badanie potrzeb przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym na potrzeby rozkładu jazdy 2023/2024”.

Formularz badania do pobrania

Urząd Marszałkowski zaznacza, że każdy wniosek o korektę/zmianę rozkładu jazdy pociągu zostanie przeanalizowany pod kątem:

  • wpływu na możliwość zapewnienia dojazdów do/z miejsc pracy i nauki,
  • częstotliwości kursowania pociągów na danej trasie,
  • wpływu na rozkład jazdy innych pociągów regionalnych,
  • możliwości realizacji obiegów taboru,
  • możliwości finansowych Samorządu Województwa,
  • uzgodnień z sąsiednimi organizatorami przewozów na liniach stycznych z innymi Województwami.

Choć oczywiście nasze postulaty mogą się nie znaleźć w szykowanym rozkładzie, a do tego mówimy o rozkładzie jazdy, który ma funkcjonować dopiero za rok, to i tak warto wziąć udział w badaniu, gdyż ostatnio komfort dojazdu porannymi pociągami ze Swarzędza do Poznania dramatycznie spadł. Weźmy na przykład tłum w pociągu przed godziną 8:00 – jest bardzo duży, a następne połączenie odjeżdża ze Swarzędza po ponad godzinie, co powoduje kumulację pasażerów i niesamowity ścisk w pociągu. A pole do poprawy jest spore – wystarczy, by jechał nieco pojemniejszy pociąg lub podwójny skład. To wszystko można sugerować w prowadzonym badaniu.

Pomimo że forma, czyli pobieranie formularza, wypełnianie, wysyłanie mailem, nie należy do najbardziej przyjaznych (są przecież proste formularze internetowe, z których można skorzystać), zachęcamy do udziału w badaniu, gdyż w ten sposób możemy sobie przynajmniej spróbować poprawić komfort podróży.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Za dużo ludzi w pociągu i złe godziny
Za dużo ludzi w pociągu i złe godziny? Koleje Wielkopolskie zbierają opinie. Źródło: Koleje Wielkopolskie.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *