Autobus 416 do Gruszczyna nie ruszył – ZTM Poznań brakuje kierowców

Od 1 września mieszkańcy Gruszczyna mieli zyskać nowe połączenie z Poznaniem – autobus 416 jednak wyjechał z zajezdni. Na przeszkodzie stanął brak kierowców w poznańskim ZTM. O sprawie jako pierwsze informowało Radio Wielkopolska.

Jak informowaliśmy wcześniej od początku września miała się pojawić nowa linia autobusowa obsługująca część naszej gminy. Mowa o linii 416, obsługiwanej przez poznański Zarząd Transportu Miejskiego. Mała ona łączyć Poznań z Gruszczynem – od przystanku na ul. Mogileńskiej, poprzez Antoninek, poznański Zieliniec, by kursując za Jeziorem Swarzędzkim docierać do Gruszczyna. Wielu mieszkańców bardzo liczyło na możliwość dotarcia choćby do stacji kolejowej Poznań Antoninek, co znacząco rozszerzyłoby możliwości dotarcia do pracy, szkoły czy lekarza.

Warto mieć na uwadze, że na uruchomienie tego połączenia środki, o łącznej wysokości 260 tys. zł zarezerwował zarówno Poznań, jak i gmina Swarzędz. Decyzję w tej sprawie wcześniej podjęli radni obu miejscowości.

Jak się jednak okazuje, we wrześniu nie ma co liczyć, by autobus 416 do Gruszczyna ruszył. Jak wskazuje rzecznik prasowy ZTM, Bartosz Trzebiatowski, wynika to z braku kadry do obsługi autobusów: „Na przeszkodzie uruchomienia nowej linii numer 416 stoi poważny kryzys w dostępności kierowców, który wpłynął także na modyfikację zasadniczego rozkładu jazdy.” Rzecznik ZTM zauważa, że Poznań musi zadbać najpierw o aktualnie realizowane kursy, a dopiero później myśleć o rozszerzaniu sieci połączeń: „W obliczu tak poważnego problemu, w pierwszej kolejności, wspólnie z Operatorami, staramy się dbać o sprawną realizację kursów na już istniejących liniach. Sytuacja będzie monitorowana, a możliwość uruchomienia linii nr 416 jest uzależniona od poprawy w zakresie dostępności kierowców.”

Redakcja Radia Wielkopolska dowiedziała się natomiast, że linia 416 ma zacząć kursować od października 2022 r. Miejmy nadzieję, że tak się rzeczywiście stanie.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Autobus 416 do Gruszczyna
Autobus 416 do Gruszczyna nie ruszył – ZTM Poznań brakuje kierowców

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *