Starosta z absolutorium za wykonanie budżetu w 2022 roku

Radni powiatowi przegłosowali – starosta Jan Grabkowski uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2022. 

Sesja Rady Powiatu, podczas której radni głosowali nad jedną z najważniejszych corocznych uchwał, odbyła się 21 czerwca 2023. Starosta Jan Grabkowski uzyskał absolutorium za wykonie budżetu. Dochody powiatu w 2022 roku wyniosły niemal 472 mln zł, a wydatki przekroczyły 502 mln zł. Na tak zwany podatek „janosikowy” samorząd powiatowy musiał przeznaczyć aż 53,7 mln zł.

– To nie był łatwy budżet. Tym bardziej, że byliśmy w trakcie wprowadzania nowego systemu podatkowego zwanego Polskim Ładem, przez który straciliśmy wiele milionów złotych. Do tego wybuchła wojna za wschodnią granicą. Mimo to na bieżąco, i co najważniejsze skutecznie, realizowaliśmy najważniejsze założenia budżetu. Gorszy może być ten rok i następny, bo jeżeli nie zmieni się funkcjonowanie samorządów terytorialnych, i to wszystkich szczebli, to nastąpi prawdziwa katastrofa. Zabierane są nam bowiem pieniądze i straty z tego wynikające, w żaden sposób nie są rekompensowane – zauważył starosta Jan Grabkowski.

Najwięcej środków z powiatowego budżetu przeznaczanych jest na drogi. Plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu wyniósł 123,2 mln zł z czego inwestycje kosztowały 74,6 mln zł, a remonty 14,5 mln zł. W ubiegłym roku wzrosły wydatki na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą, na które powiat poznański przeznaczył 108 mln złotych. Subwencja oświatowa wyniosła niecałe 69 mln zł, była o prawie 6 mln zł większa niż w 2021 roku, jednak nadal nie pokryła wszystkich kosztów.

Powiat, choć nie ma tego w obowiązkach, wspiera też działania na rzecz bezpieczeństwa. 3,3 mln zł otrzymały m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu na zakup specjalistycznego sprzętu, pojazdu osobowo-terenowego z oznakowaną łodzią oraz przyczepą podłodziową dla komisariatu wodnego. Dofinansowano ponadto zakup wyposażenia i drobne remonty w komisariatach policji w powiecie, wsparcie otrzymały też straże pożarne.

22 mln zł z powiatowego budżetu zostały przeznaczone na ochronę zdrowia. Środki te przekazano na dofinansowanie szpitali, programów profilaktycznych, czy wymiany pieców i usuwania azbezstu.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Starosta z absolutorium za wykonanie budżetu
Starosta z absolutorium za wykonanie budżetu w 2022 roku. Fot. Powiat Poznański.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *