Rusza budowa siedziby nowej jednostki strażackiej – obejmie też Swarzędz

27 lutego 2023 roku oficjalnie rusza budowa siedziby nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

Nowa jednostka powstanie w Iwnie, przy ul. Gnieźnieńskiej, w gminie Kostrzyn. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie wschodniej części powiatu poznańskiego. Swoim zasięgiem obejmie gminy Kostrzyn, Pobiedziska, Kleszczewo, Murowana Goślina oraz Swarzędz.

Komenda Miejska PSP w Poznaniu tak przedstawia swoją inwestycję: – Pomysł na powstanie nowej Jednostki Ratowniczno-Gaśniczej zrodził się kilka lat temu. Wtedy to rozpoczęły się pierwsze rozmowy dotyczące potrzeb i ustalania wstępnej lokalizacji nowej strażnicy. Przez lata ten pomysł ewaluował, przyjmowane były różne lokalizacje, aby ostatecznie jej realizacja odbyła się przy ulicy Gnieźnieńskiej w Iwnie. W lutym ubiegłego roku otrzymaliśmy działkę od Burmistrza Miasta i Gminy Kostrzyn i od tamtego momentu krok po kroku staramy się przygotowywać do realizacji tej inwestycji. We wrześniu 2022 roku otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, natomiast 12 grudnia 2022r. podpisaliśmy umowę z firmą Ciepłownik Ekoinwestycje na wykonanie pierwszego etapu.

Strażacy zanzaczają, że wybór lokalizacji nowej JRG był bardzo przemyślany: – Będzie to trzecia jednostka ratowniczo – gaśnicza na terenie powiatu poznańskiego. Budowa JRG nr 10 w miejscowości Iwno zabezpieczy operacyjnie część wschodnią powiatu poznańskiego. Swoim zasięgiem obejmie gminy Swarzędz, Kostrzyn, Pobiedziska, Kleszczewo, Murowana Goślina. Na terenie chronionym znajduje się wiele zakładów, budynków i obiektów o szczególnym zagrożeniu pożarowym, w tym wiele zakładów przemysłowych oraz hal logistycznych. Rozwój infrastruktury drogowej w tym rejonie m.in. droga ekspresowa S5, droga krajowa nr 92 oraz bliskość Autostrady A2 generują wzrost intensywności transportu drogowego, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie zagrożeń. Przedmiotowa lokalizacja na pograniczu powiatu poznańskiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i średzkiego zapewni szybszy dojazd do zdarzeń przez zastępy PSP, co przełoży się na lepsze zabezpieczenie powiatu poznańskiego oraz powiatów ościennych.

Co będzie wchodziło w skład nowej placówki? Komenda Miejska PSP w Poznaniu informuje: – Inwestycja obejmuje wybudowanie budynku strażnicy z dwoma kondygnacjami w części socjalnej oraz jednokondygnacyjnej części garażowo – warsztatowej. Zespół garażowy obejmować będzie osiem stanowisk dla pojazdów pożarniczych oraz cztery stanowiska dla samochodów osobowych do 3,5 t. Ponadto zaplanowano wykonanie przygarażowego stanowiska obsługi sprzętu oraz profesjonalną myjnię dla pojazdów pożarniczych. W części socjalnej usytuowane zostaną biura, sala szkoleniowa, świetlica, jadalnia, siłownia, sypialnie, łazienki oraz szatnie z wydzielonymi strefami czystą i brudną. Zagospodarowanie terenu obejmować będzie wykonanie parkingu z placem manewrowym, boisko wielofunkcyjne oraz klatkę ewakuacyjną z funkcją wspinalni. Ponadto budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp. 

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *