Zmiana organizacji ruchu w Kobylnicy – od 24 lutego dalsze utrudnienia

W związku z budową tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy, od piątku 24 lutego następuje zmiana organizacji ruchu. 

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu poinformował, że od 24 lutego wprowadzona zostaje tymczasowa organizacja ruchu na ul. Swarzędzkiej. Na odcinku od ulicy Dworcowej do Polnej stanie się ona jednokierunkowa, a przejazd będzie możliwy tylko w kierunku Swarzędza. Trasa w drugą stronę zostanie poprowadzona objazdem ulicami Polną, Krótką i Dworcową.

Zmiana organizacji ruchu w Kobylnicy - od 24 lutego dalsze utrudnienia
Zmiana organizacji ruchu w Kobylnicy – od 24 lutego dalsze utrudnienia. Źródło: ZDP w Poznaniu.

Od marca zostaną wprowadzone kolejne zmiany. Będą one dotyczyły ulic Poznańskiej i Swarzędzkiej – na odcinku pomiędzy torami a drogą wojewódzką nr 194. Wówczas skrzyżowanie zostanie przesunięte w kierunku zachodnim. Ul. Swarzędzka zostanie połączona z ul. Poznańską nowym wlotem, z jednym pasem ruchu dla wyjeżdżających z kierunku Swarzędza. Dotychczasowy wlot ulicy Swarzędzkiej zostanie zamknięty dla ruchu, będzie stanowił jedynie wyjazd z budowy.

Natomiast na ul. Poznańskiej dla podróżujących od strony Poznania zmianie ulegnie układ drogowy – linia zatrzymania w stronę Poznania będzie przesunięta, zlikwidowane zostaną pasy ruchu w prawo i w lewo, dopuszczony będzie skręt w lewo w ul. Dąbrówki z pasa ruchu na wprost (w kierunku Gniezna).

Zmiana organizacji ruchu w Kobylnicy
Zmiany w organizacji ruchu od marca 2023 r. Źródło: ZDP w Poznaniu.

Tunel w Kobylnicy

Zakończenie prac przewidywane jest na II połowę 2023 r. Koszt budowy to ok. 40 mln zł (netto) finansowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu i gminą Swarzędz. Na budowę wiaduktu kolejowego PLK przeznaczą blisko 21 mln zł z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część kwoty w „zakresie drogowym” (m.in. budowa tunelu, dróg dojazdowych) zapewnią samorządy.

Przedsięwzięcie „Budowa wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy w ciągu drogi powiatowej nr 2407 Koziegłowy – Swarzędz w zamian za likwidację przejazdu kolejowo-drogowego kat. A w km 7,532 linii kolejowej nr 353” realizowane jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *