Tour de Pologne 2023 – kolarze pojadą przez Pobiedziska i Kostrzyn

Tegoroczne Tour de Pologne, jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych, wystartuje w Poznaniu, a trasa przebiegnie przez szereg gmin powiatu poznańskiego, w tym przez Pobiedziska i Kostrzyn – początek 29 lipca 2023 r. 

W tegorocznym Tour de Pologne o zwycięstwo walczyć będą najlepsi kolarze na świecie, w tym Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Pierwszy etap 80. edycji tego prestiżowego wyścigu rozpocznie się 29 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolarze przejadą też przez jedenaście gmin powiatu poznańskiego – poinformowano na konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta.

– Tour de Pologne to wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli osobiście zobaczyć peleton w akcji. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że na blisko 200-kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Nie przypominam sobie, żeby kolarska impreza tej rangi w ostatnim czasie gościła na szosach powiatu poznańskiego. Jestem przekonany, że wielu kibiców będzie dopingować zawodników – dodał wicestarosta Tomasz Łubiński.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne 2023 rozpocznie się w stolicy Wielkopolski. Start honorowy nastąpi w samo południe na placu Marka na terenie MTP, skąd kolarze przejadą ulicą Bukowską w stronę Toru Poznań, gdzie nastąpi start ostry. Następnie zawodnicy wjadą na ulicę Słupską, by ulicami Koszalińską i Biskupińską dojechać do Suchego Lasu. Dalsza trasa pierwszego etapu prowadzić będzie ulicą Meteorytową w kierunku Radojewa, a następnie przez Biedrusko, Bolechowo i Murowaną Goślinę. Drogą wojewódzką 196 zawodnicy przejadą w pobliżu Sławy Wielkopolskiej, a potem przez Rejowiec i Kiszkowo dojadą do Pobiedzisk.

Stamtąd trasa pobiegnie przez Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik i Mosinę, by przez Puszczykowo i Łęczycę dotrzeć do Komornik, a potem do Plewisk i Skórzewa. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobilklubu Wielkopolski w Przeźmierowie, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 kilometrów. Wjazd zawodników na tor planowany jest po godz. 16. – Cieszę się, że po 16 latach ponownie możemy gościć ten prestiżowy wyścig. To doskonała okazja, by promować nasze miasto i to nie tylko wśród miłośników kolarstwa, ale także na całym świecie za pośrednictwem transmisji telewizyjnych – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W podobnym tonie wypowiada się marszałek województwa wielkopolskiego. – Cieszę się, że Wielkopolska będzie gościć tak prestiżowe wydarzenie. Mam nadzieję, że rywalizacja sportowa stanie się okazją do bliższego poznania naszego regionu, który słynie z niesamowitej przyrody, zabytków i wydarzeń kulturalnych – mówił Marek Woźniak. Warto dodać, że jeszcze raz podkreślić, że Tour de Pologne po długiej przerwie wraca do Wielkopolski. – I jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w świetnej formie, co pokazują podczas Tour de France – zapewniał Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

– W tegorocznym wyścigu wystartują również m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow – zwycięzca 76. edycji wyścigu czy też Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku – dodał organizator imprezy.

Tour de Pologne to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych organizowanych regularnie w Polsce. Od pierwszej edycji w 1928 roku wygranej przez Feliksa Więcka, do roku 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego. Po przejęciu imprezy przez Czesława Langa, jest w pełni zawodowy. Obecnie należy do prestiżowego cyklu UCI World Tour. Na liście zwycięzców Tour de Pologne są m.in. mistrzowie świata, Francuz Laurent Brochard, Słowak Peter Sagan, Michał Kwiatkowski czy też Belg Remco Evenepoel.

Źródło: https://powiat.poznan.pl/

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Tour de Pologne 2023
Tour de Pologne 2023 – kolarze pojadą przez Pobiedziska i Kostrzyn. Fot. https://powiat.poznan.pl/.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *