Rezonans magnetyczny w Poznaniu – prywatnie czy na NFZ?

Diagnostyka rozpoczęta, ale nie wiesz co dalej? Lekarze podejrzewają chorobę narządów wewnętrznych i sugerują rezonans magnetyczny? To badanie jest w pełni bezpieczne i bardzo precyzyjne. Jest też bezbolesne, ale jeśli pacjent odczuwa silny lęk lub dyskomfort, specjalista może zaproponować znieczulenie lub środki uspokajające. W tym tekście zajmiemy się kwestią  wykonania badania  – czy iść na badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy znaleźć prywatną placówkę?

Rezonans magnetyczny na NFZ w Poznaniu

Rezonans magnetyczny to badanie znacznie zwiększające szanse na skuteczną diagnozę. Dzięki polu magnetycznemu i falom radiowym komputer odczytuje obraz badanych narządów i umożliwia lekarzom zobaczenie tego, co byłoby niemożliwe lub trudne do zdiagnozowania innymi metodami. W Polsce  jest 379 punktów diagnostycznych, które wykonują rezonans magnetyczny w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W województwie wielkopolskim dostęp do bezpłatnego rezonansu magnetycznego jest natomiast w 27 placówkach, a w samym Poznaniu aż 15. Natomiast pomimo tak dużej ilości placówek, średni czas czekania na rezonans w ramach umowy NFZ może wynieść nawet 3-5 miesięcy.

Rezonans magnetyczny prywatnie w Poznaniu

Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach szybka diagnoza to szansa nie tylko na poprawę zdrowia, ale nawet na uratowanie życia. Na rezonans magnetyczny w prywatnych gabinetach czeka się od kilku do kilkunastu dni. Koszty takiego badania są wysokie (od 500 do 1000 złotych), choć oczywiście nie da się wycenić zaoszczędzonego w ten sposób czasu. Warto też wziąć pod uwagę nowoczesny sprzęt, który częściej dostępny jest w prywatnych punktach medycznych. Im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym lepsza jest precyzja obrazowania. Precyzyjny obraz ułatwia z kolei lekarzom postawienie jednoznacznej diagnozy i wychwycenie tego, co dzieje się w organizmie. W Poznaniu rezonans magnetyczny wykonuje m.in. Centrum Diagnostyki Obrazowej MEDflow.  Skierowanie lekarskie nie jest wymagane.

Podsumowanie

Rezonans magnetyczny to bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne badanie narządów wewnętrznych. Różnice pomiędzy badaniem na NFZ a prywatnie dotyczą głównie poniesionych kosztów, skierowania od lekarza i czasu oczekiwania na rezonans. Porównaj możliwości w placówce prywatnej i publicznej, aby wybrać najbardziej dostępną dla siebie opcję i jak najszybciej przybliżyć się do kompleksowej diagnostyki.

Rezonans magnetyczny w Poznaniu
Źródło: pixabay.com

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *