Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi rusza w Swarzędzu

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu poinformował, że rusza program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2024 rok. 

Programem w ramach swarzędzkiego magistratu zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska. To właśnie tam można uzyskać wszelkie szczegółowe informacje na temat realizowanego programu (np. pod nr telefonów: 61 65 12 403 i 61 65 10 655).

Urząd poinformował, że istotą programu jest możliwość uzyskania wsparcia w zakresie sterylizacji i/lub kastracji wolno żyjących kotów oraz karmę na okresowe dokarmianie wolno żyjących kotów mogą uzyskać opiekunowie społeczni. Od 19 kwietnia 2024 można już składać wnioski na zabieg sterylizacji (kastracji) wolno żyjących kotów oraz na karmę na okresowe dokarmianie wolno żyjących kotów.

Jednak, by móc starać się o uzyskania takiego wsparcia konieczne jest wpisanie się do Rejestru Opiekunów Społecznych na terenie Gminy Swarzędz. Można to zrobić korzystając z dostępnego do pobrania pod poniższym linkiem wniosku. Co ważne, wystarczy raz się wpisać, osoby, które zarejestrowały się wcześniej nie muszą ponownie tego robić.

Bezpłatnej sterylizacja lub kastracja dla wolno żyjących kotów jest możliwa, po wypełnieniu wniosku o skierowanie na zabieg, przez zarejestrowanych opiekunów społecznych. Wraz z otrzymanym z urzędu skierowaniem, opiekun musi udać się do wybranej lecznicy (jednej z wskazanych na skierowaniu), gdzie zwierzę zostanie poddane zabiegowi. Po krótkiej rekonwalescencji, opiekun wypuszcza kota lub kotkę w miejscu ich pochwycenia. Wniosek można pobrać w tym miejscu.

Podobnie ma się sytuacja w kwestii wsparcia opiekunów społecznych karmą na dokarmianie wolno żyjących kotów w okresie zimowym (październik – marzec).Takie zgłoszenie trzeba złożyć do Urzędu do 30 czerwca 2024 r. W tym celu również konieczne jest przygotowanie stosownego wniosku (do pobrania tutaj).

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu przypomina, że częścią programu jest również plan elektronicznego znakowania zwierząt w gminie. Wszyscy właściciele psów i kotów bezpłatnie wykonać zabieg elektronicznego znakowania zwierząt („czipowania”) bez skierowania u jednego z weterynarzy wskazanych w Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Swarzędz na rok 2024. Należy jednak pamiętać, że liczba bezpłatnych czipowań jest limitowana środkami zabezpieczonych w budżecie gminy.

Informacja opracowana w oparciu o materiał udostępniony przez Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi rusza w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *