Prezydent Andrzej Duda obiecuje Swarzędzowi miliony

Prezydent Andrzej Duda ogłosił powstanie Funduszu Inwestycji Samorządowych i obiecuje, że samorządom, w tym Swarzędzowi, przypadną miliony złotych na inwestycje. 

Powstanie Funduszu Inwestycji Samorządowych jest inicjatywą prezydencką. Prezydent Andrzej Duda, 24 czerwca ogłosił, przekazanie znacznych kwot do samorządów i obiecuje, że środki trafią na konta jeszcze we wrześniu – Swarzędzowi przypada przeszło 6 mln zł.

Założeniem programu jest udzielenie wsparcia władzom lokalnym, na cele inwestycyjne. Gminy oraz miasta na prawach powiatu mają do dyspozycji 5 mld zł, a powiaty ziemskie 1 mld zł. W ramach tych środków miasto Poznań ma uzyskać do 93,5 mln zł. Powiat poznański może liczyć na kwotę do 20 mln zł. W ramach tych kwot Swarzędz będzie mógł się ubiegać o środki do wysokości 6 276 692 zł.

Szczegóły dotyczące Funduszu Inwestycji Samorządowych w naszym regionie przekazali podczas wczorajszej konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek, radni Miasta Poznania: Klaudia Strzelecka (PiS), Mateusz Rozmiarek (PiS) i Przemysław Alexandrowicz (PiS), oraz Rady Powiatu Poznańskiego Filip Żelazny (PiS).

Samorządy będą musiały składać wnioski w sierpniu, będą miały na to tylko dwa tygodnie. Na początku września, poprzez Wielkopolski Urząd Wojewódzki fundusze mają zostać przekazane na konta lokalnych urzędów.

Co istotne, nie tylko czas na składanie wniosków będzie krótki. Samorządy, by nie musiały oddawać środków, będą musiały je wydatkować do końca roku, co w przypadku działań inwestycyjnych nie jest sprawą prostą.

Uruchomienie i ogłoszenie powstania Funduszu Inwestycji Samorządowych może być odczytywane, jako element przedwyborczej ofensywy Prawa i Sprawiedliwości. We wtorek miała miejsce wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Wielkopolsce. Prezes Rady Ministrów odwiedził tego dnia również Swarzędz (przeczytaj o tej wizycie na naszym portalu). Nie zmienia to faktu, że w obliczu słabości lokalnych budżetów, osłabionych zamrożeniem gospodarki wiosną tego roku, każde środki będą przydatne i z tego należy się cieszyć.

Grafiki pochodzą z profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *