Powiat ma uchwalony budżet na 2023 – pieniądze też dla Swarzędza

Podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu radni podjęli decyzję, w wyniku której, powiat poznański ma uchwalony budżet na 2023 roku.

14 grudnia 2022 r., podczas XLVI sesji Rady Powiatu w Poznaniu, uchwalony został budżet na 2023 rok. Zgodnie z podjętą przez radnych decyzją dochody powiatu poznańskiego mają wynieść ponad 450 mln zł, natomiast wydatki zostały zaplanowane na przeszło 527 mln zł. Jak łatwo zauważyć, pojawia się różnica między dochodami, a wydatkami w kwocie 77 mln zł. Deficyt zostanie pokryty kredytem w wysokości 64 mln zł. Co istotne, powiat musi oddać do budżetu państwa ponad 51 mln zł w ramach tak zwanego podatku janosikowego.

– To budżet na trudne czasy. Budżet okrojony i nie do końca spełniający moje oczekiwania. Inny nie mógł jednak być. Gdyby nie ustawy, które wcześniej weszły w życie, gdyby nie podatek janosikowy, to bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji finansowej. Do tego mamy kryzys, wojnę za wschodnią granicą, inflację i stale rosnące ceny prądu czy gazu, co sprawia, że coraz więcej pieniędzy przeznaczamy na bieżące wydatki, a coraz mniej inwestujemy. Tych inwestycji też jednak nie brakuje – tłumaczył starosta poznański Jan Grabkowski w wypowiedzi, którą można przeczytać na stronach powiatu.

Na co zostaną wydane środki w 2023 roku?

Co ciekawe, znaczna część środków przeznaczonych na inwestycje, zostanie skierowana do Swarzędza. Powiat zaplanował 118 mln zł na ten cel, a największą z inwestycji jest właśnie realizowana w gminie Swarzędz – budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. Ta inwestycja jest finansowana z budżetów Swarzędza, PKP PLK oraz właśnie z powiatu poznańskiego. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu na 2023 rok na ten cel przeznaczył 17 mln zł. Co więcej w planach na przyszły rok jest również rozpoczęcie budowy obwodnicy Swarzędza. Całość inwestycji ma kosztować około 25 mln zł, z czego w 2023 roku powiat wyda 6 mln zł.

Oświata pochłonie 130 mln zł, co stanowi wzrost o 15 mln zł. – Warto podkreślić, że z subwencji oświatowej otrzymamy ponad 80 mln zł, a więc około 50 mln zł dokładamy do funkcjonowania naszych placówek dodaje. A pozostałe zadania to m.in. remonty i inwestycje na terenie szkół, zajęcia dodatkowe dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli czy dotacje dla placówek niepublicznych – zauważa starosta J. Grabkowski.

75 mln zł z powiatowego budżetu zostanie przeznaczonych na politykę społeczną. W tym są między innymi koszty działania domów dziecka, rodzin zastępczych, Powiatowego Urzędu Pracy.

Warto odnotować, że swarzędzkich akcentów w dniu XLVI sesji Rady Powiatu w Poznaniu było więcej. Przed sesją wystąpili z programem artystycznym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu im. Stanisława Staszica.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Powiat ma uchwalony budżet na 2023
Powiat ma uchwalony budżet na 2023 – pieniądze też dla Swarzędza. Fot. Anna Skalska, https://powiat.poznan.pl/

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *