ostatnia strona … w sieci (21.07.2018)

Swarzędz – miasto i gmina rozwijają się szybko. Systematycznie możemy zauważyć nowe, zrealizowane inwestycje drogowe, wybudowane i wyremontowane szkoły, energooszczędne oświetlenie ulic, doskonałe węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej, nowe i wyremontowane place zabaw. Wymieniać można jeszcze więcej. Oczywiście nie oznacza to, że udało nam się zrobić wszystko, czego potrzebują mieszkańcy dla poprawienia codziennego komfortu życia i mieszkania w gminie. Potrzebne są nowe, kosztowne inwestycje drogowe, takie jak nowe przejście pod torami kolejowymi i trasą 92, tunel i przejście pod torami w Kobylnicy, węzeł drogowy w Paczkowie. I znowu wymieniać można jeszcze więcej niezbędnych inwestycji.
Budżet gminy co roku się zwiększa. Dzięki temu każdego roku mogą być realizowane nowe zadania inwestycyjne. Pamiętać jednak musimy, że wszystkie inwestycje realizowane są z budżetu gminy uzupełnionego uzyskanymi środkami zewnętrznymi. O pozyskanie środków zewnętrznych dbają – i to całkiem nieźle – pracownicy urzędu. Znaczna część budżetu pochodzi z odpisów od płaconego przez nas podatku.
Liczba ludności naszej gminy systematycznie rośnie. Spora grupa mieszkańców nie jest zameldowana jeszcze na terenie naszej gminy. Ich podatki trafiają do Urzędów Skarbowych właściwych dla ich poprzedniego miejsca zamieszkania, a więc, nie obawiajmy się tego określenia, wzbogacają budżety miejscowości, z którymi niewiele już mają do czynienia. Dlatego też apeluję do naszych nowych mieszkańców. Płaćcie podatki tutaj gdzie mieszkacie. Tutaj korzystacie z infrastruktury miejskiej, tutaj Wasze dzieci chodzą do szkół i przedszkoli. Płacąc podatek w gminie dołożycie się do realizowanych w miejscu Waszego zamieszkania inwestycji.
Aby tak się stało wystarczy zaktualizować swój adres. Aby to zrobić wystarczy wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 wpisując Swarzędz jako miejsce zamieszkania i dostarczyć je do Urzędu Skarbowego.
Bardzo wiele miejscowości w Polsce dla swoich mieszkańców, płacących na miejscu podatki wprowadziło „Kartę Mieszkańca”. Daje one mieszkańcom miejscowości szereg przywilejów, ulg i zniżek. Może pełnić funkcję biletów w komunikacji miejskiej, karnetów na pływalnię i wiele, wiele więcej. Partnerami programu we wszystkich miejscowościach, które kartę wprowadziły mogą być i są lokalni przedsiębiorcy. Uzyskują oni możliwość oznaczenia swego punktu nalepką „Honoruję Kartę Mieszkańca”, a w zamian oferują posiadaczom kart rabaty.
Warto zastanowić się i sprawdzić, a to pozostawiamy pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, czy funkcję takiej karty miejskiej mogłaby pełnić PEKA czyli Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna. Jeśli nie, to warto pomyśleć o wprowadzeniu własnej, swarzędzkiej „Karty Mieszkańca” . Perspektywicznie będzie mogła ona pełnić również funkcję „Karty Dużej Rodziny” czy „Karty Seniora”.
„Informator Swarzędzki” i portal swarzedz24.pl deklarują już teraz udział w programie. W czasopiśmie i na portalu informować będziemy o wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach uczestniczących w programie, a tym samym zapewnimy im darmową, dodatkową promocję.

Piotr Choryński

 


Zapraszam również do przeczytania:

Felieton z 2 lipca 2018

Felieton z “Informatora Swarzędzkiego” 2018 nr 7



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *