Piotr Choryński nie żyje – wspomnienie

Z ogromnym smutkiem muszę poinformować, że 18 stycznia 2020 roku, w wieku 71 lat, zmarł Piotr Choryński.

Piotr Choryński był osobą oddaną z jednej strony społeczności lokalnej, a z drugiej człowiekiem niezwykle rodzinnym. Stąd też warto spojrzeć na niego, jego dokonania z różnych perspektyw.

Od początku swego życia był związany ze Swarzędzem. Tu się wychowywał, skończył szkołę, by kontynuować edukację w Poznaniu, nie opuszczając rodzinnego domu. Po studiach, wraz ze swoją żoną Danutą Wereszczyńską-Choryńską, na krótki czas, w ramach stażu, przeniósł się do Międzychodu. Jednak, gdy tylko nadarzyła się okazja wrócił w rodzinne strony. Do początków lat 90-tych zajmował się bibliotekami jako wizytator, a także prowadził zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim jako asystent. Do dziś doskonale pamiętam wizyty w pracy taty na ul. Garncarskiej, czy spacery, gdy odbierał mnie z przedszkola, szliśmy po zastawionym łóżkami polowymi Świętym Marcinem, gdzie zaczynał się wolny handel, a z wszechobecnych magnetofonów było słychać tylko Lambadę. Jednak jako osoba tak bardzo związana ze Swarzędzem, gdy tylko nadarzyła się taka możliwość, utworzył pierwsze liceum ogólnokształcące w Swarzędzu. Pracował jako nauczyciel i dyrektor obecnego Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu, do przejścia na emeryturę. Choć sam usposobienia sportowca nigdy nie miał, to na każdym kroku wspierał lokalny sport, choćby zmagania koszykarskie kobiet Unii Swarzędz. Jako że Piotr Choryński był osobą niezwykle aktywną i nieznoszącą bierności, angażował się również jako społecznik. Został pierwszym i wieloletnim redaktorem miejskiego czasopisma „Prosto z ratusza”. Założył miesięcznik informacyjno-ogłoszeniowy „Informator Swarzędzki”, który z gazetki reklamowej rozwinął do miana pełnoprawnego tytułu prasy lokalnej, z 21-letnim stażem. Stworzył i rozwinął powiązany z „Informatorem Swarzędzkim” portal swarzedz24.pl. Ponadto pełnił mandat radnego Rady Miejskiej w Swarzędzu przez trzy kadencje, w latach 2006-2018. Z czego w latach 2006-2010 był przewodniczącym Rady. W ostatnim czasie mocno angażował się w działania na rzecz czystego powierza w naszej gminie, a także bacznie obserwował życie miasta i komentował je na bieżąco na łamach „Informatora” – stałe felietony pt. „ostatnia strona” – oraz na portalu swarzedz24.pl. Był także osobą zawsze gotową pomóc każdemu, kto się do niego zgłosił, a dzięki umiejętności rozmowy potrafił wiele sporów oraz problemów rozwiązać.

Piotr Choryński, tata, odszedł jako człowiek szczęśliwy, o czym może świadczyć jeden z jego ostatnich wpisów na Facebooku (link tutaj). Dumny ze swojej rodziny, uwielbiał wspólne wyprawy w góry. Świetna znajomość języka niemieckiego sprawiła, że doskonale radził sobie podczas różnych wyjazdów zagranicznych. Ostatnio bardzo mocno wspierał mamę, która odkryła pasję sportową i osiąga sukcesy w Nordic Walking. Wspierał także swoją synową, Kornelię, służąc cennymi uwagami i praktyczną pomocą w działaniu na rzecz Biblioteki Pedagogicznej. Był także dumny ze swojego wnuka, Fryderyka, który był jego największym skarbem, do którego na dzień babci i dziadka wybierał się do przedszkola, by zobaczyć występy malca. Wspierał także mnie w pracy nad doktoratem, i gdy miesiąc temu obroniłem pracę doktorską, rozpierała go duma. Można by rzec, że był spełniony, a jednak ciągle głodny dalszych działań; „jeszcze jest tyle do zrobienia..” pisał. I choć tata chronicznie wręcz nie znosił patosu, a ja nie cierpię niepotrzebnej egzaltacji, to jednak muszę zaręczyć, że na tyle, na ile sił i umiejętności starczy, będziemy kontynuować te działania. Choć bez taty, będzie to straszliwie trudne. Bo to właśnie on dla mnie był osobą, którą w pierwszej kolejności pytałem o zdanie, o poradę, o pomoc. Tata zawsze wiedział jak jakiś problem rozwiązać. Jest dla mnie wzorem i nauczycielem, z którego lekcji będę zawsze korzystać. Dziękuję mój Mistrzu, mój Bohaterze. Dziękuję Tato.

Pogrążony w smutku,

Adam Choryński wraz z rodziną

 

Msza Święta i uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 24.01.2020 r. o godzinie 12:30 w parafii św. Marcina w Swarzędzu.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

4 thoughts on “Piotr Choryński nie żyje – wspomnienie

 • 24 stycznia 2020 at 09:36
  Permalink

  Strasznie przykro i smutno. Na szczęście pozostaną bardzo miłe wspomnienia z wielu lat współpracy. Żegnaj Panie Piotrze…

  Reply
 • 22 stycznia 2020 at 21:30
  Permalink

  Pozostał żal, ze tak szybko odszedł.

  Reply
 • 21 stycznia 2020 at 16:00
  Permalink

  Wyrazy współczucia dla całej rodziny 😥

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *