Odważ się na zdrowie i schudnij!

Odważ się na zdrowie i schudnij! Dodatkowe kilogramy poświąteczne? Wiosenna chęć by zadbać o sylwetkę? Każdy powód może być dobry by skorzystać z bezpłatnego wsparcia dietetyka, trenera i psychologa. Mieszkańcy m.in. Swarzędza mogą dołączać do projektu „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań”.

Pierwsi odważni, w tym blisko 30 osób z gminy Swarzędz, już spotykają się ze specjalistami.

Alicja Piślewska – dietetyk

Zaczynamy stacjonarnie – podkreśla Alicja Piślewska, dietetyk – Na spotkaniu poznaję uczestnika i przekazuję pierwsze zalecenia. Zapraszam też na analizator masy ciała, dzięki któremu uczestnik dowiaduje się w jakiej kondycji jest jego ciało, poznaje ilość tkanki mięśniowej i tłuszczowej.

Kolejne porady dietetyka prowadzone są głównie przez telefon. Spotkania z psychologiem i zajęcia fizyczne – za pomocą komunikatorów internetowych.

Na początku nie wszyscy byli przekonani, ale teraz regularnie włączają komputer i ćwiczą – przekonuje Mateusz Skarbiński, trener – W zasadzie robimy to, co na siłowni czy w sali. Jak tylko sytuacja się zmieni, przynajmniej część zajęć przeniesiemy na powietrze.

Udział w projekcie trwa pół roku i jest bezpłatny, ponieważ projekt jest częścią Regionalnego Programu Zdrowotnego „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski”, przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Metropolia pozyskała dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł.

Metropolia Poznań realizuje swój projekt na terenie powiatu poznańskiego (czyli także gminy Swarzędz), miasta Poznań oraz gmin Śrem, Skoki, Oborniki i Szamotuły. Zakwalifikowana może zostać osoba w wieku od 45 lat do 59 (kobiety) lub 64 (mężczyźni), bez zdiagnozowanej cukrzycy. Kluczowy przy kwalifikacji jest poziom BMI. Indeks masy ciała można wyliczyć według wzoru BMI=masa ciała:(wzrost)2, gdzie masa ciała jest podana w kilogramach (np. 85), a wzrost w metrach (np. 1,71). Dla tych przykładowych danych BMI wynosi 85:1,712=85:2,9241=29,0688.

Kwalifikowane są osoby z BMI w przedziale 25-35. Pracownicy Metropolii pomogą w wyliczeniach, a zgłoszenia są przyjmowane mailowo na adres odwazsie@metropoliapoznan.pl. Więcej informacji o programie na odwazsie.metropoliapoznan.pl

Odważ się na zdrowie i schudnij
Odważ się na zdrowie i schudnij – projekt Metropolii Poznań

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *