Nowe jezioro niedaleko Swarzędza napełnia się wodą – zbiornik Tulce

Zbiornik retencyjny Tulce to nowe jezioro niedaleko Swarzędza. Jak informuje gmina Kleszczewo, coraz więcej w nim wody.

O planach budowy tego zbiornika retencyjnego w gminie Kleszczewo pisaliśmy w styczniu 2022 roku. Jest on zlokalizowany na cieku Męcina, w gminie Kleszczewo, w miejscowości Tulce. Plany inwestycji sięgają już ponad 30 lat w przeszłość. Realizacją zadania zajął się Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych Wojciech Ferenc.

Gmina Kleszczewo poinformowała, że zbiornik powoli napełnia się wodą i staje się miejscem odwiedzanym przez zwierzęta: Lustro wody zdobi para łabędzi, które zapewne wkrótce odlecą na zimę – miejmy nadzieję, że zobaczymy je także wiosną. To miejsce, w słonecznym dniu, już teraz prezentuje się całkiem urokliwie i zachęca do spacerów.

Wcześniej, przy okazji prezentacji planów budowy zbiornika Tulce, na oficjalnym profilu gminy Kleszczewo można było przeczytać: – Retencja wód opadowych i wprowadzenie kontroli nad jej zasobami, są niezwykle ważne dla utrzymania wysokiej jakości terenów rolniczych oraz wzbogacenia walorów przyrodniczych naszej gminy. To po wybudowaniu autostrady A2 i drogi ekspresowej S5 wraz z węzłami komunikacyjnymi, kolejna inwestycja o historycznym znaczeniu, która w zdecydowany sposób odmieni charakter naszej gminy, podnosząc jej atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów, stanowiąc jednocześnie silny impuls prorozwojowy.

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Nowe jezioro niedaleko Swarzędza
Nowe jezioro niedaleko Swarzędza napełnia się wodą – zbiornik Tulce. Źródło fotografii: profil Facebook Gmina Kleszczewo.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Nowe jezioro niedaleko Swarzędza napełnia się wodą – zbiornik Tulce

  • 7 listopada 2023 at 08:18
    Permalink

    Z tego co wiemy i co jest zawarte w artykule to zbiornik ten nie jest żadnym jeziorem. Kłania się do sprawdzenia hasło: jezioro.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *