Nicią malowane – wystawa prac Anny Heleny Matuszewskiej

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu serdecznie zaprasza na wystawę „Nicią malowane” prac autorstwa lokalnej artystki – Anny Heleny Matuszewskiej.

Na wystawie „Nicią malowane” eksponowanych jest 12 obrazów wyhaftowanych haftem krzyżykowym, które propagatorka rękodzieła artystycznego tworzy od ponad 15 lat. Wśród prezentowanych prac znajdują się adaptacje znanych dzieł malarstwa światowego: „Na antycznym stole” John Friedlinger, „Lato” Ivana Kobilca, „Młoda kobieta grająca na lutni” gobelin na postawie obrazu Petrusa van Schendela oraz „Martwa natura z homarem” gobelin na podstawie obrazu Modeste Carliera.

Haft krzyżykowy jest rodzajem haftu, w którym na kanwie wykonuje się krzyżyki. Powstają one przez przeplecenie nici przez oczko kanwy, a następnie przeplecenie kolejnej części nici przecinając poprzednią pod kątem prostym. W celu stworzenia reprodukcji obrazu wykonanej techniką haftu krzyżykowego, twórca musi wykazać się dużą wrażliwością artystyczną. W hafcie kolor odgrywa istotną rolę przekazu.

Anna Helena Matuszewska jest mieszkanką Swarzędza. W tym mieście się urodziła, wychowywała i pracowała. Haftowanie jest jej pasją, którą rozwija od 7. roku życia. Specjalizuje się przede wszystkim w haftach angielskim, kaszubskim i richelieu. Posiada bogatą kolekcję haftowanych obrusów, serwet i serwetek, ręczników oraz kartek okolicznościowych. 12 obrazów, które zostały wystawione w Bibliotece Pedagogicznej to tylko skromna część prac wykonanych przez artystkę.

Ekspozycja prac Anny Heleny Matuszewskiej prezentowana będzie w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu (os. Kościuszkowców 6/51-52) do 11 kwietnia 2022 r. Zachęcamy do jej obejrzenia.

Aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Nicią malowane

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *