Matura po roku edukacji zdalnej: uczniowie mierzą się z trudnym zadaniem

Maj to tradycyjnie czas matur, jednak ten egzamin jest inny, matura 2021 odbywa się po niemal roku edukacji zdalnej – od 19 października 2020 maturzyści nie mieli normalnych zajęć stacjonarnych.  

A jak tegoroczny egzamin dojrzałości przebiega w II Liceum Ogólnokształcącym w Swarzędzu? Opowiada dyrektor Liceum Wojciech Hoffmann.

4 maja (wtorek) o godz. 9.00 w całym kraju, jak również w naszym liceum rozpoczęły się pisemne egzaminy dojrzałości. W tym roku szkolnym egzaminy maturalne, tak jak w poprzednim roku, odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym, a spowodowane to jest istniejącą pandemią koronawirusa. Organizacja matur, ich procedury wyglądają zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Brak części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego i j. angielskiego, a wyjątkowo do egzaminu ustnego z tego języka przystępuje tylko 2 absolwentów, którzy aplikują na uczelnie zachodnie, gdzie wymagany jest egzamin w części ustnej. Absolwenci przychodzą do szkoły w maseczkach, muszą zachować między sobą bezpieczną odległość. Są podzieleni wg klas na 5 grup, a szóstą grupę tworzą byli absolwenci. W wyznaczonych salach lekcyjnych  oczekują na wejście do sali egzaminacyjnej. Odległości między stolikami w salach egzaminacyjnych muszą wynosić min. 1,5 m w każdym kierunku. W każdej sali są również środki dezynfekujące, a komisje nadzorujące egzamin pracują w maseczkach lub przyłbicach i rękawiczkach.  

Do tegorocznego egzaminu dojrzałości przystępują absolwenci 5 klas maturalnych. Tradycyjnie pierwszym pisemnym zdawanym przedmiotem był język polski, do którego przystąpiło 120 tegorocznych i ubiegłorocznych absolwentów. W tym roku nie ma obowiązkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wystarczą tylko 3 na poziomie podstawowym (j. polski, angielski i matematyka). 

5 maja (środa) – o godz. 9.00 odbyła się pisemna matura z matematyki, poziom podstawowy, w której wzięło udział 132 absolwentów. Jest to największa liczba maturzystów w historii naszego liceum. Poziom rozszerzony będzie miał miejsce 11 maja (wtorek).

6 maja (czwartek) o godz. 9.00 odbędzie się pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, w którym weźmie udział 119 absolwentów, a dzień później również o godz. 9.00 j. angielski poziom rozszerzony, do którego przystąpi aż 63 uczniów.

Pozostałe egzaminy pisemne będą odbywały się przez cały miesiąc maj zgodnie z przygotowanym szkolnym harmonogramem do dnia 20 maja.

Drodzy Maturzyści!!! W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów klas I i II życzymy Wam powodzenia na maturze i połamania piór.

W. Hoffmann

Szanowni Maturzyści! Nasza redakcja również trzyma za Was kciuki! Będzie dobrze!

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Matura po roku edukacji zdalnej
Matura po roku edukacji zdalnej: uczniowie mierzą się z trudnym zadaniem
Matura po roku edukacji zdalnej
Matura po roku edukacji zdalnej: uczniowie mierzą się z trudnym zadaniem

Matura po roku edukacji zdalnej

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *