Listopad Poetycki w Bibliotece Pedagogicznej ze Zbigniewem Kresowatym

W dniach 7-10 listopada w Wielkopolsce trwał 46 Międzynarodowy Listopad Poetycki, zorganizowany przez Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, z tej okazji odbyło się również spotkanie w swarzędzkiej Bibliotece Pedagogicznej.

W środę 8 listopada poeci z Polski gościli w powiecie poznańskim. Tego dnia w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie autorskie z poezją i twórczością plastyczną Zbigniewa Kresowatego, w którym wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Zbigniew Kresowaty to poeta, eseista, krytyk literacko-artystyczny, rysownik, grafik, malarz ikon, ilustrator i portrecista. Debiut poetycki miał w prasie drugiego obiegu, a w oficjalnej prasie po raz pierwszy jego wiersze ukazały się w miesięczniku „Odra” w 1987 r. Publikował między innymi w takich pismach jak Akant, Arkusz, Horyzonty, Kultura, Metafora, Protokół Kulturalny. Wydał sześć zbiorów poezji, dwa tomy literatury faktu, album „Portretowisko” oraz almanach „Granitowe światło Pegaza”. Otrzymał kilkanaście nagród literackich oraz kilka nagród za całokształt twórczości.

Podczas spotkania z młodzieżą poeta opowiadał o swoim warsztacie poetyckim, osobistych przeżyciach, które wpłynęły na jego twórczość, a także inspiracjach artystycznych. Zarówno Zbigniew Kresowaty, jak i uczniowie przeczytali kilka wybranych wierszy poety. Artysta opowiedział również o swoich zainteresowaniach i pasjach – ikonach i porterach. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak powstają ikony oraz poznać cały proces ich tworzenia. Ponadto uczniowie obejrzeli bogatą kolekcję ikon oraz portretów wykonanych przez artystę.

Była to niecodzienna lekcja poezji i obcowania ze sztuką, która na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Listopad Poetycki w Bibliotece Pedagogicznej
Listopad Poetycki w Bibliotece Pedagogicznej ze Zbigniewem Kresowatym
Dzieła autorstwa Zbigniewa Kresowatego
Listopad Poetycki w Bibliotece Pedagogicznej
Listopad Poetycki w Bibliotece Pedagogicznej ze Zbigniewem Kresowatym

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *