Krystyna Janda w sierpniu w Poznaniu

Od 8 do 15 sierpnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta będzie można zobaczyć plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru założonych przez Krystynę Jandę.
Zobaczymy w tych dniach spektakle

  • „Białą bluzkę”, opartą na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej historię nieszczęśliwej miłości. Chociaż przedstawienie grane było wielokrotnie w całej Polsce, niezmiennie przyciąga do teatru tłumy wielbicieli talentu Krystyny Jandy, która gra główną rolę.
  • „Lament na Placu Konstytucji”, który od momentu premiery w 2007 r. wystawiono w Warszawie aż 133 razy. To historia babci, matki i wnuczki, mówiących o swoich problemach i nadziejach, o sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas.
  • „Związek otwarty”, który Krystyna Janda wyreżyserowała wspólnie z Marią Seweryn. Osią tekstu autorstwa Dario Fo i jego żony Franki Rame jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn.
  • „Flamenco namiętnie” to z kolei spektakl opowiadający o uczuciach i wielkich emocjach, w świecie tytułowanego tańca.
  • „Jaś i Małgosia” spektakl dla najmłodszych do którego choreografię przygotowała dobrze znana w Poznaniu Paulina Andrzejewska.
Likwidujc parking na Dziedzińcu Urzędu Miasta, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapowiadał, że chce, aby ta przestrzeń służyła m.in. organizacji wydarzeń kulturalnych. Nikt się chyba jednak nie spodziewał, że właśnie w tym miejscu na poznaniaków tego lata będzie czekać aż taka atrakcja, jak spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru, które od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności.
– Zapowiadaliśmy, że będziemy starać się wzbogacać życie kulturalne Poznania i tak robimy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Zależy mi, żeby kultura była dostępna, żeby dziedziniec urzędu tętnił życiem. Projekt cyklu przedstawień Krystyny Jandy łączy to w sobie, a dodatkowo wpisuje się w rewitalizację Starego Rynku. Oczywiście stawiamy też na lokalne wydarzenia kulturalne, blisko mieszkańców w ich dzielnicach, ale chcę, by poznaniacy mieli dostęp do kultury tworzonej przez wybitnych artystów. Stąd zaproszenie Krystyny Jandy, której przedstawiać chyba nie trzeba.