Koronawirus: czy grozi nam żółta strefa? 9 zakażeń COVID-19

Na razie żółta strefa nam nie grozi, jednak mamy 9 aktywnych przypadków COVID-19 (koronawirus) w gminie Swarzędz, a 2 osoby znajdują się w szpitalu. 

Informacje przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu, aktualne na dzień 21 sierpnia 2020 nie są dla nas optymistyczne. Co prawda żółta strefa jeszcze w powiecie poznańskim nie będzie wprowadzona, mamy do czynienia jednak z przyrostem zakażeń: w gminie Swarzędz jest 9 aktywnych przypadków COVID-19 (koronawirus). To już 21 osób, które mierzyły się z wirusem od początku pandemii w naszej gminie. 2 mieszkańców jest poddanych leczeniu w poznańskim szpitalu. 7 osób znajduje się w izolacji – 1 w izolatorium, a 6 w izolacji domowej. Można też znaleźć pozytywne informacje – 12 osób pokonało koronawirusa.

Kiedy żółta strefa w naszej okolicy?

Jak pisze portal epoznan.pl w Poznaniu i w powiecie poznańskim znacznie wzrosła liczba zakażeń w ostatnich dniach. W tydzień nawet dwukrotnie. Uwzględniając liczbę mieszkańców w powiecie i w Poznaniu mamy obecnie 2 aktywne zakażenia na 10 tys. mieszkańców. Liczba ta występuje przy obecnych 248 aktywnych przypadkach. Ograniczenia związane z wprowadzeniem żółtej strefy są nakładane w momencie, gdy liczba aktywnych przypadków przekracza 6 na 10 tys. mieszkańców. Próg ten osiągniemy w momencie, gdy będziemy mieli około 700 aktywnych przypadków. Wydaje się, że to odległy scenariusz, jednak jak zaznacza epoznan.pl, przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu, moglibyśmy do tej liczby dobić za 2 tygodnie.

Co oznacza żółta strefa?

Wprowadzenie obostrzeń żółtej strefy wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak jeszcze nie tak drastycznymi jak podczas kwietniowego lockdownu. Kina czy teatry w żółtej strefie przyjmują tylko 1/4 klientów (25% wypełnienia sal). Wszelkie imprezy kulturalne, zgromadzenia, czy też wesela są ograniczone do 100 uczestników. Siłownie muszą zapewnić przestrzeń 4 metrów kwadratowych na osobę, a wesołe miasteczka 10 metrów kwadratowych dla jednego gościa. Komunikacja publiczna oraz branża hotelarska i gastronomiczna, a także usługi fryzjerskie i kosmetyczne nie podlegają zmianie funkcjonowania w żółtej strefie.

Powiat poznański, Poznań i województwo wielkopolskie

W powiecie poznańskim mamy aktualnie 108 aktywnych przypadków koronawirusa. Do tej pory odnotowano już 233 zarażenia. 9 osób jest hospitalizowanych. 5 znajduje się w izolatorium, a 94 w izolacji domowej. 122 mieszkańców gmin wokół Poznania wyzdrowiało, 3 zmarło.

Obecnie najwięcej zakażeń jest w Luboniu i w Komornikach – 23. Od początku pandemii najbardziej dotkniętą gminą jest gmina Komorniki z 35 przypadkami. Ponownie nie podano informacji dotyczących gminy Murowana Goślina.

W Poznaniu 140 osób ma stwierdzonego koronawirusa. Od 9 marca do 21 sierpnia 351 poznaniaków przechodziło zakażenie COVID-19. 204 mieszkańców Poznania wyzdrowiało, jednak 7 osób zmarło.

Według Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu na dzień 22 sierpnia 2020 w Wielkopolscje jest obecnie 1 531 aktywnych przypadków COVID-19. Od początku pandemii koronawirusa stwierdzono u 5 096 Wielkopolan. 3 347 osób wyzdrowiało. Zmarło natomiast 218 osób.

Wszystkim chorym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

żółta strefa COVID-19 koronawirus

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *