Konferencje i pielgrzymka sołtysów i środowisk wiejskich do Lichenia

Początek lipca to czas tradycyjnej pielgrzymki sołtysów i środowisk wiejskich do sanktuarium maryjnego w Licheniu. Organizatorem pielgrzymki i towarzyszących im konferencji jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Tak było także w tym roku.

6 lipca w Domu Pielgrzyma w Licheniu odbyła się konferencja „30 lat Wolności. Jak zmieniła się polska wieś?”. Konferencja była inauguracją obchodów 25-lecia Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.. Dziś KSS zrzesza 32 organizacje i 17 tysięcy członków. Na swoim koncie mamy ponad 80 projektów, docieramy do 40 tysięcy sołtysów i ponad 2 tysięcy samorządów. Najważniejsze dokonania KSS to: integracja środowiska, integracja europejska , prace na rzecz prawodawstwo oraz wokół sołectwa nowych możliwości. Tego wszystkiego nie udałoby się dokonać gdyby nie nasi przyjaciele. Wśród nich mogę m.in. wymienić: Zygmunta Zella, Józefa Ślisza, Artura Balazsa, Joannę i Zdzisława Iwannickich, Piotra Buczkowskiego, biskupa Romana Andrzejewskiego, Ryszarda Wilczyńskiego, Marka Woźniaka, Stanisława Tamma i Krzysztofa Grabowskiego – powiedział Ireneusz Niewiarowski.
W trakcie konferencji wręczono również podziękowania za wkład pracy na rzecz kształtowania dorobku stowarzyszenia.

7 lipca podczas dorocznej konferencji „Wiejska Polska” w Licheniu odbyło się podsumowanie VII edycji konkursu  „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” skierowanego do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego. Konkurs organizuje przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Rozpoczynając spotkanie prezes  Ireneusz Niewiarowski  stwierdził , że najważniejszym dokonaniem KSS jest stworzenie Fundusz Sołeckiego.
Ożywił wieś, wzmocnij pozycję sołtysa, zintegrował środowisko. Jest dobrze, ale może być lepiej, dlatego potrzebne są zmiany prawne. Muszą one wzmocnić: sołectwo, instytucję zebrania wiejskiego, sołtysa i pomóc wyłaniać liderów – dodał.
Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podkreślił znaczenie Wielkopolskiej Odnowy Wsi i jej dużą popularność wśród mieszkańców. Tylko do konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” zgłoszono w tym roku 300 projektów.

7 lipca w Bazylice w Licheniu odbyła się także uroczysta Msza św. w intencji środowisk wiejskich. W konferencjach w Licheniu i pielgrzymce gminę Swarzędz reprezentowała Barbara Czachura –  wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów i sołtys Gruszczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *