Kiedy ruszy autobus 416? Miał zacząć kursować od września tego roku

Kiedy w końcu ruszy autobus linii 416, która miała połączyć między innymi Miłostowo, stację PKP Poznań Antoninek, Zieliniec i Gruszczyn? To pytanie zadają sobie wszyscy już od września, gdy połączenie miało zostać uruchomione.

Tematem zajęło się Radio Wielkopolska. W rozmowie z rzecznikiem Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, Bartoszem Trzebiatowskim, dowiadujemy się, że przyczyną, dlaczego kursy linii 416 wciąż nie zostały uruchomione jest brak kierowców: – Na przeszkodzie uruchomienia linii 416 stoi poważny kryzys w dostępności kierowców, który wpłynął także na modyfikację zasadniczego rozkładu jazdy miejskich linii autobusowych w Poznaniu. Bartosz Trzebiatowski dodaje: – W obliczu tak poważnego problemu, w pierwszej kolejności, wspólnie z operatorami staramy się dbać o sprawną realizację kursów na już istniejących liniach. Sytuacja będzie monitorowana, a możliwość uruchomienia linii 416 jest uzależniona od poprawy w zakresie dostępności kierowców.

Brak obiecanego połączenia stanowi spory zawód dla mieszkańców, między innymi Gruszczyna. W rozmowie z Radiem Wielkopolska, Barbara Czachura, sołtys Gruszczyna i przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu stwierdza: – Jesteśmy bardzo smutni, rozczarowani i zawiedzeni. To jest dla nas przykre, że coś, co mieliśmy już zapowiedziane bardzo oficjalnie, że od września te autobusy pojadą. Młodzież się bardzo cieszyła, że do szkoły od września będą mogli dojeżdżać autobusem. Gruszczyn bardzo był zainteresowany tą trasą, ponieważ bardzo mocno to skracało dojazd do Poznania, do centrum, do szkół.

Linia 416 miała zostać pierwotni uruchomiona od września 2022 roku. Później podawano termin październikowy. Mała ona łączyć Poznań z Gruszczynem – od przystanku na ul. Mogileńskiej, poprzez Antoninek, poznański Zieliniec, by kursując za Jeziorem Swarzędzkim docierać do Gruszczyna. Swarzędz miał partycypować kosztach funkcjonowania linii 416 – koszt od września do końca bieżącego roku miał wynosić 260 tys. zł, z czego 231 tys. pokrywałby Poznań.

Aktualnie żaden konkretny termin uruchomienia nowego połączenia autobusowego nie jest podawany. Mówi się jedynie o momencie, gdy poprawi się sytuacja z dostępnością kierowców. A zatem wszyscy zainteresowani linią 416 muszą się uzbroić w dużą dawkę cierpliwości.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Kiedy ruszy autobus 416
Kiedy ruszy autobus 416? Miał zacząć kursować od września tego roku. Fot. poznan.pl.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *