Jaśkowiak: potrzebny jest tramwaj do Swarzędza, obok Volkswagena

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, w rozmowie dla poznańskiej Gazety Wyborczej, zauważa, że potrzebny jest tramwaj do Swarzędza oraz dalsze rozwijanie transportu zbiorowego.

W wywiadzie włodarz Poznania zauważa, że pomimo obecnego zmniejszenia obłożenia transportu zbiorowego, trzeba się liczyć z koniecznością jego rozwoju. – Owszem, dzisiaj, kiedy szkoły pracują w trybie zdalnym, podobnie jak wiele zakładów pracy, a do tego zamknięte są kina, teatry i cała gastronomia, pasażerowie faktycznie zrezygnowali z wielu podróży. Ale według mnie odwrót od transportu publicznego nie jest trwały. Nie ma dla niego alternatywy w postaci indywidualnej podróży samochodem. Taki scenariusz w miastach jest niemożliwy, niezależnie od pandemii. – mówi w rozmowie dla Gazety Wyborczej prezydent Jaśkowiak.

W wywiadzie prezydent mówi też o konieczności zsynchronizowania transportu miejskiego z Poznańską Koleją Metropolitalną, a także z komunikacją gminną czy z autobusami dalekobieżnymi. Jednak najciekawszy z perspektywy mieszkańców gminy Swarzędz wydaje się fragment dotyczący rozwoju komunikacji miejskiej w stronę wschodnią. Prezydent Jaśkowiak zaznacza, że potrzebny jest tramwaj do Swarzędza: – W to wpisuje się np. przedłużenie linii tramwajowej z Miłostowa do Swarzędza, obok fabryki Volkswagena, który jest naszym największym pracodawcą. Mam nadzieję, że wspólnie ze Swarzędzem – największą podpoznańską gminą – i samym Volkswagenem wypracujemy porozumienie. Poważnie analizujemy ten projekt.

Oczywiście, wypowiedzi na temat takich inwestycji należy traktować z odpowiednim dystansem, gdyż droga do ich realizacji jest bardzo odległa. Nie zmienia to jednak faktu, że koncepcja połączenia tramwajowego naszej gminy z Poznaniem jest na poważnie rozważana wśród decydentów, co może cieszyć. Przy okazji warto sobie przypomnieć, że pomysł połączenia tramwajowego Swarzędza z Poznaniem, już się pojawiał w debacie publicznej. Podczas kampanii wyborczej do samorządu, w 2018 roku, kandydująca na urząd burmistrza Swarzędza z ramienia Koalicji Obywatelskiej, wieloletnia poseł na Sejm, Bożena Szydłowska, zauważała konieczność budowy 6-kilometrowej trasy tramwajowej łączącej naszą gminę z Poznaniem. Według planów B. Szydłowskiej linia tramwajowa miała być poprowadzona z Franowa do Zalasewa, a koszt inwestycji był wstępnie szacowany na 300 mln złotych.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Jaśkowiak: potrzebny jest tramwaj do Swarzędza

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

4 thoughts on “Jaśkowiak: potrzebny jest tramwaj do Swarzędza, obok Volkswagena

 • 24 kwietnia 2021 at 01:32
  Permalink

  Niekompetencja prezydenta aż się wylewa. Proszę niech wskaże gdzie w Swarzędzu jest fabryka VW?

  Reply
  • 24 maja 2022 at 13:43
   Permalink

   Gdzie jest napisane, że macie w Swaju jakąś fabrykę VW? Koło VW będzie tramwaj.

   Reply
 • 16 kwietnia 2021 at 22:37
  Permalink

  Szanowny redaktorze, proszę nie powielać, że ktoś coś zauważył i przedstawiał to jako swój pomysł – mam na myśli przywołaną Panią Szydłowską. Tym bardziej, że chwilę wcześniej pisze pan o tym by traktować tramwaj z odpowiednim dystansem. Tym samym daje pan jawny poklask dla kiełbasy wyborczej, która nawet nie była oryginalnym pomysłem. Wstyd!
  Proszę oto link ze studium (co prawda jest to wersja z 2021 r. jednakże wcześniejsza wersja 2007 (?) również zawierała przedmiotową linię) w którym jest wkreślony przebieg nie tramwaju ale szynobusu.
  http://bip.swarzedz.eu/fileadmin/BIP/Zagospodarowanie_przestrzenne/Studium/2021/29_03_2021/Swarzedz-projekt_zmiany_Janikowo_3.pdf
  Postaram się sprawdzić w swoim archiwum przesłać na maila.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *