Historia szczoteczki elektrycznej i sonicznej

Historia szczoteczki elektrycznej i sonicznej. Szczoteczkami elektrycznymi nazywamy urządzenia z okrągłą głowicą czyszczącą, wykonujące w trakcie mycia zębów ruchy obrotowo-pulsacyjne. Szczoteczki soniczne powstały z kolei w wyniku ewolucji klasycznych szczoteczek elektrycznych, posiadają one końcówki podłużne i do czyszczenia wykorzystują ruchy wymiatające. Pojawienie się na rynku obu typów szczoteczek napędzanych akumulatorowo zrewolucjonizowało codzienną higienę jamy ustnej, uczyniło ją jeszcze bardziej skuteczną i komfortową. A jak do tego wszystkiego doszło? Kiedy pojawiła się na rynku pierwsza szczoteczka elektryczna, a kiedy ta soniczna?

Początki elektrycznego mycia – kto zaprojektował pierwszą szczoteczkę elektryczną?

Klasyczna szczoteczka manualna znana jest światu już od końca XV wieku, a jej wynalezienie przypisuje się Chińczykom. Pierwsze szczotki tego typu oczywiście znacząco jeszcze odbiegały wyglądem od szczoteczek manualnych, które znamy dziś – ich uchwyt był wykonywany z kości bądź bambusa, zaś włosie wytwarzano z materiałów pochodzenia zwierzęcego (często do jego wytworzenia używano chociażby włosia syberyjskich świń). Produkcja masowa szczoteczek manualnych zaczęła się jednak na dobre w wieku XVIII, natomiast szczoteczki manualne podobne do tych, które znamy dziś, czyli mające nylonowe włókna i rękojeść wykonaną z plastiku, zaczęto dystrybuować dopiero z początkiem wieku XX.

Z prawidłową obsługą szczoteczek manualnych od zawsze problem miały osoby z ograniczoną sprawnością motoryczną, co spędzało sen z powiek szwajcarskiemu doktorowi Philippe-Guy Woogowi. Naukowiec ten postanowił więc skonstruować urządzenie elektryczne, które pomagałoby myć zęby wspomnianej grupie użytkowników, a także wszystkim osobom leczącym zęby aparatami ortodontycznymi. Właśnie w ten sposób, z inicjatywy Wooga w 1939 roku na rynku pojawiła się pierwsza szczoteczka elektryczna.

Lata innowacji

Szczoteczka elektryczna zaprojektowana przez doktora Wooga zyskała uznanie w środowisku stomatologicznym, przez co z czasem zaczęto korzystać z niej także w gabinetach stomatologicznych oraz sprzedawać masowo. Pierwszy z kroków milowych na drodze swojego rozwoju szczoteczka elektryczna zrobiła w 1959 roku, kiedy to po raz pierwszy trafiła na rynek amerykański. W Stanach Zjednoczonych właściwie natychmiast, bo już w 1960 roku, zaczęto jej masową produkcję (pierwsza seria szczoteczek elektrycznych nosiła nazwę Broxodent). W jej wyniku, w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, amerykańska firma General Electric stworzyła też pierwszą bezprzewodową ładowarkę, która umożliwiała zabranie urządzenia w podróż – to wydarzenie miało miejsce w roku 1961.

Skuteczność oraz bezinwazyjność mycia szczoteczek elektrycznych została doceniona przez Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), które w 1964 roku potwierdziło, że urządzenia tego typu świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Ważną datą w historii szczoteczek elektrycznych jest także rok 1987, gdyż to właśnie w nim stworzono pierwszą obrotową końcówkę, umożliwiającą urządzeniu wykonywanie ruchów rotacyjnych. Końcówkę tę zaprojektowała firma Interplak, a nazwano ją Rotadent.

Wynalezienie pierwszej szczoteczki sonicznej

Popularność szczoteczek elektrycznych sprawiła, że producenci postanowili zrobić krok naprzód – mianowicie już na początku lat 90. ubiegłego wieku rozpoczęły się prace nad skonstruowaniem pierwszej szczoteczki, która miała obmywać jamę ustną nie za sprawą mechanicznego ścierania, a poprzez emitowanie fal dźwiękowych. Jej głównym projektantem był amerykański naukowiec Robert Bock, i to jemu przypisuje się pojawienie się na rynku pierwszej szczoteczki sonicznej, do którego doszło w 1992 roku.

Szczoteczki soniczne od początku były de facto szczoteczkami elektrycznymi, tyle że jak zaznaczyliśmy na początku, w bardziej nowoczesnej, ulepszonej wersji. Nie tylko wyróżniały się one swoją podłużną głowicą czyszczącą, która była dostosowana do wykonywania ruchów wymiatających, a nie obrotowych, ale także znacznie większą szybkością mycia oraz wykorzystywaniem do pracy fal dźwiękowych. Dzięki temu, że były one w stanie wychodzić nawet kilka milimetrów poza linię włosia, podczas czyszczenia w jamie ustnej użytkownika zaczynały łączyć się ze sobą cząsteczki śliny, pasty do zębów oraz wody, co skutkowało powstaniem milionów malutkich bąbelków czyszczących, które wymywały z newralgicznych miejsc w jamie ustnej bakterie.

Dziś szczoteczki soniczne ciągle pracują w oparciu o wykorzystanie technologii zaproponowanej przez Bocka, tyle że oczywiście są jeszcze szybsze i mają nam do zaproponowania znacznie więcej funkcji i udogodnień. Więcej informacji na temat historii szczoteczek oraz opisy najpopularniejszych modeli znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/

Współczesne szczoteczki soniczne i elektryczne

W kolejnych latach szczoteczki elektryczne zyskały transformator step-down, dzięki któremu obecnie są w stanie pracować na bardzo niskim napięciu (12, 16 lub 24 V), co umożliwia nam wygodne korzystanie z nich w warunkach domowych. Współczesne szczoteczki elektryczne i soniczne dają użytkownikowi do dyspozycji takie udogodnienia jak:

  • tryby pracy (od jednego do sześciu),
  • czasomierze,
  • czujniki siły nacisku,
  • wskaźniki stanu naładowania baterii,
  • moduły Bluetooth.

Dzięki wszystkim nim, mycie zębów tego typu urządzeniami jest dziś bardzo precyzyjne, komfortowe i maksymalnie bezpieczne.

Historia szczoteczki elektrycznej i sonicznej

Historia szczoteczki elektrycznej i sonicznej, ale też dawka aktualności lokalnych do znalezienia TUTAJ

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *