Tunel w Kobylnicy powstanie przed końcem 2023 roku

Toczy się postępowanie przetargowe w sprawie budowy, jest spora szansa, że tunel w Kobylnicy powstanie przed końcem 2023 roku.

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosił przetarg na budowę tunelu w Kobylnicy. Zgłosiło się do niego cztery firmy. Są wśród nich giganci, tacy, jak Budimex, czy też STRABAG. Istnieją spore szanse na to, że tunel w Kobylnicy powstanie przed końcem 2023 roku. Wspomina też o tym burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek na stronie swarzędzkiego magistratu, swarzedz.pl: „Jeśli tak się stanie, to za niespełna 3 lata, w 2023 roku, będziemy mieli koniec korków w Kobylnicy. Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będziemy mieli 70-metrowy tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – rondo. Takie są założenia budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w Kobylnicy” – tłumaczy burmistrz Szkudlarek.

Jest to inwestycja łączona, w której kosztami dzielą się różne instytucje. Wykładającymi pieniądze są: PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Powiat Poznański, Gmina Swarzędz i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Kolej wyda na ten cel przeszło 20 mln złotych, gmina Swarzędz natomiast nieco ponad 11 mln zł. Ulicą Swarzędzką w Kobylnicy, stanowiącą drogę powiatową, przejeżdża codziennie przeszło 12 tys. pojazdów. W momencie zamknięcia przejazdu kolejowego tworzą się potężne korki. Bezkolizyjne rozwiązanie ma ułatwić życie kierowcom, ale i poprawić bezpieczeństwo i wygodę pieszych oraz rowerzystów. Na stronie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz udostępniono plan przebudowanego odcinka (zobacz tutaj).

Gmina Swarzędz planuje wybudować jeszcze jedną bezkolizyjną przeprawę pod torami, ale w innej części – w centrum miasta, w rejonach ul. Tabaki. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym portalu (kliknij, by przeczytać).

O planach budowy tunelu w Kobylnicy pisaliśmy na naszych stronach wcześniej. Inne aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Tunel w Kobylnicy powstanie przed 2023

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *