Co się działo w 2023 roku? Subiektywne podsumowanie wydarzeń z okolic

Co się działo w mijającym, 2023 roku? Obfitował w ciekawe wydarzenia i liczne zmiany, zarówno na świecie, w kraju, jak i w naszej gminie. Przygotowaliśmy bardzo subiektywne zestawienie, kilku najważniejszych wydarzeń ze Swarzędza i okolic, które zapisały się kartach kalendarza z 2023 roku. Zapewne wielu wydarzeń w zestawieniu brakuje, ale to dlatego, że naprawdę sporo się działo. 

Co się działo w 2023 roku? Subiektywne podsumowanie wydarzeń

Grudzień 2023

Oficjalne otwarcie Tunelu w Kobylnicy. Wybudowano 70-metrowy tunelu pod torami, 500 metrów dróg dojazdowych. Powstała 7-metrowa jezdnia, szerokie chodniki i ścieżka rowerowa. Wykonawcą była firma STRABAG Sp. z o.o. Koszt inwestycji to około 50 mln zł.

Listopada 2023

Odsłonięcie nowej rzeźby stolarza na Placu Niezłomnych w Swarzędzu

Październik 2023

Wybory parlamentarne, obłędna frekwencja w Swarzędzu (83,48%) – Rabowice 92,43%, Zalasewo (komisja nr 24) 91,96%, Zalasewo (komisja nr 17) 91,15%. Najwięcej głosów otrzymała Koalicja Obywatelska, zdobywając 43,72%.

Uruchomienie linii autobusowej 416 do Gruszczyna. Minibusy kursują z pętli przy ulicy Mogileńskiej w Poznaniu przez ulicę Warszawską, a następnie przez Zieliniec (ulica Darniowa) do ronda przy ulicy Katarzyńskiej w Gruszczynie.

Wrzesień 2023

Wyniki głosowania na projektu Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz 2024. Zwyciężyły projekty: Rowerem i pieszo ulicą Średzką – Zalasewo, Rabowice, Kruszewnia, Opracowanie dokumentacji technicznej na budowę ul. Paprykowej oraz ul. Budowlanej,

Ogród Społeczny – Poznańska 25, Plac zabaw pomiędzy os. Europejskim a os. Izabelin, Park w Rabowicach – miejsce do wypoczynku dla mieszkańców, Teqball z Unią Swarzędz (zakup 2 wielofunkcyjnych stołów sportowych), „Suchą nogą przez wieś ” wykonanie dokumentacji pod budowę ul Krańcowej w Kobylnicy, Strefa rekreacji przy świetlicy wiejskiej w Bogucinie – opracowanie projektu wraz z częściową realizacją.

Sierpień 2023

Oddano do użytku nową windę w Centrum Aktywności Seniora przy ul. Piaski 4 w Swarzędzu. Z windy korzystają zarówno seniorzy uczestniczący w zajęciach organizowanych w Centrum, jak i mieszkańcy kamienicy.

Lipiec 2023

Otwarcie tężni solankowej w Kostrzynie. Tężnia ma 18 metrów długości i 6 metrów wysokości. Zbiornik są napełnione solanką o stężeniu 16% z zawartością ponad 50 mg/l jodu. Inwestycja kosztowała niemal 1,1 mln zł.

Czerwiec 2023

Dni Swarzędza – największa coroczna swarzędzka impreza. Nie zabrakło koncertów i dobrej zabawy. Wystąpili: Zespół ERII, Perfekcyjne Przeboje, Grubson, Kalwi i Remi, DJ WAJS, Mała Lady P., Cleo, Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów, Sekcja tańca Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

Maj 2023

Mieszkanka Swarzędza wygrała Wings for Life. W ogólnoświatowym, charytatywnym biegu Wings for Life, a najlepszą zawodniczką globalnie okazała się mieszkanka Swarzędza – wygrała Katarzyna Szkoda.

Kwiecień 2023

Otwarcie nowej siedziby Środowiskowego Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Swarzędzu. Placówka została przeniesiona do rozbudowanego budynku przy ul. Działkowej 61A. W gruntownie wyremontowanym budynku, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, powstały sale terapeutyczne, szatnia, kotłownia, węzeł kuchenno–sanitarny oraz pomieszczenia administracyjne i magazynowe. Koszt inwestycji wyniósł prawie 1,2 mln zł.

Marzec 2023

Obchody święta Patrona Miasta i Gminy Swarzędz św. Józefa. Z tej okazji w pojawiła się nowa figura stolarza – na deptaku na os. Czwartaków, obok Przedszkola nr 2 „Miś Uszatek”.

Luty 2023

Otwarcie nowej siedziby placówki wsparcia dziennego „Nasza Dziupla”. Nowa siedziba znajduje się w parterowym budynku na os. Kościuszkowców 20 w Swarzędzu. W przebudowanej placówce powstały sale terapeutyczne, pokój porad indywidualnych, sala komputerowa oraz pomieszczenia pomocnicze, techniczne, biurowe i magazynowe. Inwestycja, której wykonawcą była firma Ekspertis Budownictwo Sp. z o.o., Sp.k., wyniosła 2.492.051,56 zł.

Styczeń 2023

31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – swarzędzanie pokazali wielkie serce. Udało się zgromadzić kwotę ponad 352 tys. zł.

W 2023 roku odeszli od nas:

  • 24.10.2023 Ewa Brożyńska – pedagog, harcerka, samorządowiec;
  • 14.10.2023 Witold Gromadzki – założyciel i dyrektor swarzędzkiego EKOSu;
  • 2.07.2023 Małgorzata Nowak – twórczyni swarzędzkiej Cukierni Magdalenka;
  • 1.02.2023 Jerzy Gruszka – pierwszego postkomunistyczny burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Wszystkiego najlepszego na cały Nowy Rok! A jeśli szukacie odpoczynku, to zawsze warto sprawdzić, w jakie dni będą przypadały poszczególne święta.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Co się działo w 2023 roku
Co się działo w 2023 roku? Subiektywne podsumowanie wydarzeń z okolic

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *