Ósma drużyna w Polsce – Juniorki Lider BIOFARM Swarzędz!

W miniony weekend w Poznaniu rozgrywany był Finał Mistrzostw Polski Juniorek U17K z udziałem swarzędzkich koszykarek prowadzonych przez trenera Tomasza Eicherta – ósma drużyna w Polsce!

Już sam awans do ścisłego finału był bardzo dużym sukcesem Liderek, które nie były w gronie faworytek do awansu. Swarzędzanki przez cały sezon rywalizowały w Centralnej Lidze Juniorek U17K i był to fantastyczny poligon doświadczalny dla młodych swarzędzkich koszykarek. Na pierwszym turnieju odbiły się od ściany przegrywając wysoko 4 mecze, ale potem było już dużo lepiej. Ostatecznie Lider zajął drugie miejsce w Wielkopolsce, potem pewnie wygrał ćwierćfinał w Siechnicach z trzema zwycięstwami i przede wszystkim półfinał w Gdyni również z kompletem zwycięstw.

Na turnieju finałowym Liderki musiały sobie radzić bez kontuzjowanej Antosi Kuchcińskiej i na boisku było widać jej brak. Swarzędzanki zaczęły od meczu z MUKS Poznań. Liderki zaczęły bardzo dobrze. Po 10 minutach prowadziły 18:15, a do przerwy przegrywały z utytułowanym rywalem 32:38. Niestety w drugiej połowie gra swarzędzanek wyglądała dużo gorzej. Wysoko przegrana czwarta kwarta zadecydowała o porażce 49:79. Double-double zaliczyła Antosia Maj 18 pkt i 12 zb + 7 asyst.

W czwartek Lider zmierzył się z faworytem grupy Szkołą Gortata Politechniką Gdańsk. Scenariusz się powtórzył, bardzo dobra pierwsza połowa i 36:42 do przerwy i gorsza gra w trzeciej kwarcie. Ostatecznie podopieczne trenera Eicherta przegrały 63:77, ale zebrały dużo pochwał za swoją grę.

Trzeci mecz finałów i trzecia odsłona tej samej płyty. Mecz piątkowy z 1KS Ślęza Wrocław, -6 do przerwy 35:41 i potem niestety trochę brak sił i wysoka porażka 62:91.

Bilans 0-3 skazał Liderki na mecz o VII miejsce, w którym zmierzyły się z GTK Gdynia. Rywalki na pewno chciały zrewanżować się za porażkę z półfinału u siebie. Po bardzo zaciętym spotkaniu niestety Liderki uległy 60:63 i ostatecznie zajęły ósme miejsce w Polsce na ponad 50 zespołów rywalizujących w sezonie 2023/24. Po meczach na twarzach Liderek gościł smutek, ale z każdym dniem powinny być coraz bardziej dumne ze swojego osiągnięcia. Mistrzem Polski zostały koszykarki ENEA AZS Poznań, które w finale pokonały MUKS Poznań 71:55.

Lider BIOFARM Swarzędz grał na Finale w następującym składzie: Gabrysia Flaszak (6,14,1,9), Jagoda Gliszczyńska  (0,2,0,0), Ala Kobylińska (0,2,2,0), Lidka Kołodzińska (0,0,2,2), Kasia Kosińska (6,6,6,7), Antosia Maj (18,21,10,22), Marika Mierzjewska (2,6,15,9), Lena Olejnik (6,9,11,7), Natalia Polak (9,3,11,1), Antosia Sikora (-,0,-,-), Weronika Stachowiak (0,0,2,3) i Julka Zając (2,0,2,0).