Ceny biletów autobusów w górę? Dojazdy na dworzec autobusem już nie będą bezpłatne

Swarzędz: na najbliższej sesji radnym zostanie przedłożony projekt uchwały zmieniającej ceny biletów autobusowych Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, zlikwidowane ma być zwolnienie z opłaty za przejazd autobusem dla posiadających bilet kolejowy.

28 kwietnia odbędzie się posiedzenie Rady Miejskiej w Swarzędzu. Jak zaznacza burmistrz, będzie ono nietypowe, odbędzie się bowiem na zasadzie obrad zdalnych. I w takich właśnie warunkach rozpatrywana ma być uchwała zmieniająca ceny biletów w swarzędzkich autobusach.

O ile sam fakt zmiany cen nie budzi specjalnych zastrzeżeń – ceny nie ulegały zmianie przez 9 lat – to moment wydaje się niespecjalnie udany. Zlikwidowana ma zostać również ulga polegająca na zwolnieniu z opłaty za przejazd autobusem na dworzec. Czyli dla przesiadających się na transport kolejowy.

Moment na wprowadzanie takich zmian jest skrajnie zły. Oto stoimy przed obliczem kryzysu, w wyniku którego wielu z nas ma stracić zatrudnienie. Wszędzie mówi się o potrzebie wsparcia przedsiębiorców, miasto wprowadza swoją tarczę antykryzysową – i świetnie, chwała za to! Ale szkoda, że zapomina się w tym momencie o zwykłych mieszkańcach. Kryzys bowiem może równie dotkliwie oddziaływać na nich. A już skrajnie niestosowne w tym kontekście wydaje się uzasadnienie dla wycofania zwolnienia z opłaty dla dojeżdżających autobusem na dworzec kolejowy. W uzasadnieniu czytamy:

„W związku z przewidywanym kryzysem gospodarczym i finansowym wynikającym z epidemii COVID-19, w § 3 pkt 1 uchwały zmieniającej, proponuje się rezygnację z jednego z wcześniej wprowadzonych zwolnień z opłat za przejazdy Swarzędzką Komunikacją Autobusową, które dotyczyło przejazdów łączonych z transportem kolejowym.”

Czyli będzie kryzys, więc miasto podniesie ceny biletów, zabierze ulgi, by jakoś przetrwać gorsze czasy? Gorzej, jak nie będzie komu jeździć. Wówczas nic nie będzie z planowanych 450 tys. zł rocznie, które mają przynieść podwyżki cen.

Dlatego apelujemy do naszych radnych, by zastanowili się czy jest to właściwy moment na podejmowanie takiej uchwały. Powtórzmy, sam fakt potrzeby podniesienia cen jest w zupełności zrozumiały. Ale czy trzeba robić to akurat teraz? A do tego rezygnacja z ulgi dla korzystających z PKP? To wielu mieszkańców przesiądzie się ponownie do samochodów. Ani to eko, ani wygodne dla wszystkich. A założę się, że miasto fortuny na tej drobnej uldze by nie zbiło. Nie psujmy dobrze funkcjonujących rozwiązań, nie zniechęcajmy mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej. A do tego takie głosowanie ma się odbyć w warunkach sesji zdalnej, czyli bez udziału publiczności. W przypadku podejmowania niepopularnych decyzji, może to budzić pewne zastrzeżenia, a wśród niektórych zapewne niepotrzebne nadinterpretacje i domysły.

Swarzędz ma mieć następujące maksymalne ceny biletów autobusowych mają wynosić:

6 zł za bilet jednorazowy (obecnie jest to 5 zł, za bilet jednorazowy w strefie II)
110 zł za bilet okresowy (dzisiaj najdroższy jest bilet 30 dniowy na okaziciela – 96 zł).

Zmiany miałyby wejść w życie od 1 lipca 2020 r.

Projekt uchwały można znaleźć w systemie esesja – pod tym linkiem lub na naszej stronie – link tutaj.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *