Bezpłatne badania mammograficzne – okazja by się przebadać 17 grudnia

Jeszcze w tym roku, 17 grudnia, panie będą mogły skorzystać z mammobusa, gdzie przeprowadza się bezpłatne badania mammograficzne.

Mammobus, czyli „gabinet badań na kołach”, zaparkuje przy sklepie Biedronka w Zalasewie, ul. Planetarna 18, w dniu 17 grudnia 2021 r. Oferta jest skierowana do mieszkanek gminy Swarzędz w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały przeprowadzonej mammografii refundowanej przez NFZ. Bezpłatne badania mammograficzne będą realizowane przez medyków z NS ZOZ Diagnostyk s.c.

Nie będzie to jedyna okazja do badań, gdyż mammobus odwiedzi naszą gminę jeszcze 24 stycznia i 22 lutego 2022 r. W tych dwóch terminach przebadać się będą mogły również panie urodzone w 1972 roku.

Jak się zapisać na badanie?

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt.) lub online: https://diagnostyk.pl/, można również podejść bezpośrednio do mammobusu.

Jak się przygotować do badania?

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Na czym polega badanie?

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Bezpłatne badania mammograficzne
Pierwszy termin bezpłatnych badań to 17 grudnia 2021 r.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *