Będzie przejazd z ulicy Tabaki w Stawną. Jest wreszcie zgoda GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca remontu wiaduktu nad ulicą Piaski i zarządca DK 92, wreszcie uznała argumenty Swarzędza – będzie przejazd z ulicy Tabaki w ulicę Stawną.

Prowadzony remont wiaduktu nad ulicą Piaski przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad powoduje ogromne utrudnienia w ruchu drogowym w Swarzędzu. Sytuacja uległa dramatycznemu pogorszeniu w związku z czasowym wprowadzeniem ruchu wahadłowego na DK 92. Pewną poprawę dla kierowców stanowiłoby umożliwienie przecięcia DK 92 i udostępnienie przejazdu na wprost na istniejącym skrzyżowaniu ulic Tabaki, Poznańskiej i Stawnej.

Władze Swarzędza, w związku z zapowiadanym remontem wiaduktu, już od 2020 roku kierowały wnioski do projektanta tymczasowej organizacji ruchu, jak i do inwestora i zarządcy DK 92, czyli GDDKiA, o umożliwienie przejazdu z ul. Tabaki w ul. Stawną. Niestety, jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu, prośby spotykały się z odmową. UMiG przytacza treść argumentacji negatywnej odpowiedzi GDDKiA: „nie ma możliwości dopuszczenia ruchu pojazdów na wprost z ul. Tabaki w kierunku ulicy Stawnej, gdyż takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z warunkami wydanymi przez Wojewodę Wielkopolskiego na odstępstwo od warunków technicznych odnośnie zmniejszenia odległości między skrzyżowaniami drogi krajowej nr 92 z ulicą Stawną od skrzyżowania drogi krajowej nr 92 z ulicą Kirkora”.

Październikowy dramat komunikacyjny w Swarzędzu, który był konsekwencją wprowadzenia ruchu wahadłowego na DK 92, przyczynił się do zmiany stanowiska GDDKiA. Burmistrz Marian Szkudlarek uzgodnił z władzami poznańskiego Oddziału GDDKiA wprowadzenie możliwości przejazdu z Tabaki w Stawną. Jednym z ustaleń jest to, że to Swarzędz zamiast GDDKiA opracuje projekt tymczasowej organizacji ruchu, który umożliwi przejazd samochodów z ul. Tabaki na wprost w ul. Stawną.

Swarzędzki magistrat zapewnia, że projekt już powstaje, a zaraz po jego zatwierdzeniu wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu. Szacuje się, że zmiany będzie można zobaczyć w ciągu kilku tygodni.

Takie rozwiązanie niewątpliwie pomoże kierowcom jeżdżącym po Swarzędzu. Ideałem byłoby, gdyby udało się je zachować również po zakończeniu remontu wiaduktu nad ulicą Piaski w ciągu DK 92. Wiele jednak wskazuje na to, że później przywrócony będzie aktualny stan rzeczy na skrzyżowaniu Stawna – Poznańska – Tabaki. Wszystko zależy od GDDKiA, gdyż to ona jest zarządcą krajówki przecinającej gminę Swarzędz.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Będzie przejazd z ulicy Tabaki w Stawną
Będzie przejazd z ulicy Tabaki w Stawną. Jest wreszcie zgoda GDDKiA. Źródło: Google Maps.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Będzie przejazd z ulicy Tabaki w Stawną. Jest wreszcie zgoda GDDKiA

  • 7 listopada 2023 at 08:26
    Permalink

    Jeżeli nie przebuduje się tego skrzyżowania w taki sposób by umożliwić przejazd, to jestem ciekaw kto poniesie konsekwencje podjętych decyzji. Geometria skrzyżowania została tak zaprojektowana, by celowo uniemożliwić przejazd. Tymczasowe umożliwienie poruszania się pojazdom, bez podjęcia przebudowy w żadnym wypadu nie spełni pokładanych założeń komunikacyjnych. A jestem prawie w 100% pewien, że nikt nie sypnie pieniędzmi by to zrobić. Pozostaje tylko czekać na kolizje i wypadki.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *