„Aktywni dla siebie – aktywnie dla wsi” – spotkanie w Kruszewni

Sołectwa Gruszczyn i Kruszewnia w marcu przystąpiły do konkursu „Aktywne Sołectwa LGD 2018” z projektem „Aktywni dla siebie – aktywnie dla wsi. W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – Kruszewnia i Gruszczyn wspominają przodków walczących o niepodległość”.

Na realizację projektu udało się pozyskać 2000 zł. Jego celem było zintegrowanie lokalnej społeczności oraz przybliżenie faktów historycznych związanych z walką o niepodległość na przykładzie losów osób z naszej Gminy. 21 lipca w świetlicy w Kruszewni odbyło się pierwsze spotkanie mieszkańców z zaproszonymi gośćmi – przewodniczącym zarządu LGD i wójtem Gminy Kleszczewo Bogdanem Kemnitzem, burmistrzem Miasta i Gminy Swarzędz Marianem Szkudlarkiem, przedstawicielami Straży Miejskiej, wiceprezeską Spółdzielni Kruszewnia Urszulą Jaworską, regionalistą Antonim Kobzą. Przybyłych na spotkanie powitały autorki projektu Małgorzata Markiewicz i Barbara Czachura.

Antoni Kobza mówił  o trudnej drodze Polski do wolności akcentując wydarzenia mające miejsce na terenie Kruszewni i okolic. Odzyskana niepodległość pochłonęła wiele ofiar. Walczący tracili życie, rodziny, całe dobytki życia. Dziś cieszymy się wywalczoną wolnością, ale nadal kolejne pokolenia służą Polsce. Oczywiście już w innym charakterze. Przedstawiciele Straży Miejskiej opowiedzieli jak staramy się dziś dbać o otoczenie. Ekopatrol dba o podejmowanie działań służących ochronie środowiska. Również firmy muszą troszczyć się o środowisko i o rozwój gospodarczy. O tym opowiedziała Pani Urszula Jaworska, wieloletni pracownik Spółdzielni Kruszewnia.

Na zakończenie wystąpili Bogdan Kemnitz i Marian Szkudlarek z podziękowaniami za przygotowanie w tak interesujący sposób lekcji historii, a oraz za napisanie ciekawego projektu. Każdy z uczestników otrzymał materiały zawierające krótkie streszczenia historii sołectw spisane przez A. Kobzę. Po części oficjalnej nastąpiła część mniej oficjalna, czyli rozmowy przy kawie i ciastku.


„Aktywni dla siebie – aktywnie dla wsi” – spotkanie w Kruszewni – fot. Halina StaniewskaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *