Swarzędz na smartfonie

Mieszkańcy Swarzędza nie mogą narzekać na brak źródeł informacji o tym co się w mieście dzieje. Mamy lokalną telewizję dostępną nie tylko w kablówce, ale dla każdego w sieci, lokalne czasopisma, portale internetowe oraz liczne strony różnego rodzaju zamieszczone na Facebooku również informujące o wydarzeniach w mieście. Od dłuższego czasu działa również system przesyłania informacji na telefony komórkowe. Każdy kto się zarejestruje w systemie będzie otrzymywał na swój telefon informacje nadawane przez wybranego nadawcę. Przed kilkoma miesiącami pisaliśmy na lamach i informatora o uruchomieniu tego systemu. Z licznych rozmów prowadzonym „w mieście” wiemy, że nie wszyscy jeszcze wiedzą o istnieniu i zasadach
funkcjonowania systemu. Dlatego też w sierpniowym numerze „Informatora Swarzędzkiego” przedstawiliśmy funkcjonowanie tego systemy.

Już w czasie druku numeru UMiG zaprezentował nową aplikację informującą o Swarzędzu i wydarzeniach w mieście przeznaczoną na smartfony. Można z niej korzystać z telefonów z systemem Android oraz iOS (Apple). Pobrać można ją bezpłatnie ze sklepów:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.swarzedz – dla telefonów z Androidem

ios2apps.com/app/1336919299/380-lat-swarz%C4%99dz – dla telefonów z iOS

Aplikacja utrzymana jest w kolorystyce typowej dla oficjalnej strony UMiG. Po jej otwarciu pojawia się menu zawierające działy:

– Kalendarz z informacjami o imprezach na terenie gminy. Tę cześć warto w przyszłości dopracowywać, tak aby informacje o konkretnych imprezach zawierały dane o godzinie i miejscu („Dawnych wspomnień czar”). Sądzę, że jest to oczywiste i zostanie uzupełnione po wyjściu z fazy testowej.

Komunikacja miejska z rozkładami jazdy autobusów dziennych, linii nocnej 400, Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W tej części warto zwrócić uwagę na zakładkę „Mapa utrudnień drogowych”

– dział Aktualności z najnowszymi wydarzeniami z miasta i gminy

Plan – mapa Google z zaznaczonymi utrudnieniami drogowymi. W przyszłości znaleźć mają się na niej również informacje o liniach komunikacji miejskiej i Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Social Media – odsyła do strony Swarzędza na Facebooku

Komunikaty

W prawym górnym rogu okna aplikacji znajduje się drugie menu. Odsyła ono do podstron z informacjami o wybranych instytucjach funkcjonujących na terenie gminy, takich jak

Urząd Miasta i Gminy,
Swarzędzkie centrum Historii i Sztuki
Ośrodek Kultury w Swarzędzu
Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji
Ochotnicza Staż Pożarna w Swarzędzu
Ochotnicza straż Pożarna w Kobylnicy
Pogotowie ratunkowe – Podstacja Swarzędz
Policja
Straż Miejska


Aplikacja została przygotowana przez poznańską firmę QRtag sp. z oo w oparciu o rozwiązanie systemowe do tworzenia aplikacji mobilnych dla miast i gmin. Posiada ono bardzo duże możliwości. Jesteśmy przekonani, że większość z nich zostanie zastosowana w aplikacji przygotowanej dla Swarzędza. Warto dodać, że poprzez wbudowany skaner kodów QR oznaczanie przestrzeni miejskiej jest wyjątkowo proste. Spacerując po mieście, gdy znajdziemy kod QR po zeskanowaniu otrzymamy informację o obiekcie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *