3000 obywateli Ukrainy uciekających przed wojną przebywa w Swarzędzu

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu poinformował, że aktualnie już 3000 obywateli Ukrainy uciekających przed wojną znalazło schronienie w naszej gminie.

Pośród tych osób są przede wszystkim kobiety, dzieci i osoby starsze. Co więcej, swarzędzki magistrat wydał numery PESEL dla 1950 przybyszy z Ukrainy.

Jak zaznacza Urząd, wszyscy chętni, by wesprzeć ratujących się przed konfliktem zbrojnym obywateli Ukrainy, mogą to robić albo za pośrednictwem przekazania środków finansowych lub też ofiarując konkretne dary – szczegóły poniżej.

Funkcjonuje specjalny numer konta, na które można wpłacać pieniądze: Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu konto nr 16 1090 1450 0000 0001 2301 5561 z dopiskiem „UKRAINA”.

Jeśli chodzi o przekazywanie darów, to w godzinach 9:00 – 18:00 przekazywane rzeczy przyjmują druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu (ul. Dworcowa 24) i w Kobylnicy (ul. Poznańska 4). Aktualnie główne potrzeby dotyczą:

  • mleko UHT,
  • produkty przydatne do przyrządzania śniadań i kolacji (np. sery, wędliny, pasztety, jaja, dżemy, powidła, różne konserwy),
  • produkty długoterminowe (preferowana kasza gryczana, makaron),
  • świeże warzywa i owoce,
  • papier toaletowy i papierowe ręczniki,
  • proszki do prania (w małych opakowaniach) oraz proszki do prania odzieży i bielizny dziecięcej (również najlepiej w małych opakowaniach).

Gmina stworzyła również „swarzędzką giełdę pracy”. Ma ona na celu pomóc przybyszom z Ukrainy w znalezieniu pracy. Przedsiębiorcy, którzy aktualnie poszukują pracowników, mogą przesłać swoje oferty pracy na adres praca.ukraina@swarzedz.pl.

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu zebrał też wszystkie najważniejsze informacje przeznaczone dla nowoprzybyłych obywateli Ukrainy. Są one dostępne pod tym adresem: www.swarzedz.pl/ukraina (Всі інші важливі інформації для біженців з України Ви найдете за адресою: www.swarzedz.pl/ukraina).

UMiG zamieścił także informację dotyczącą świadczenia pieniężnego przynależnego mieszkańcom gminy Swarzędz, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym od 24 lutego 2022 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywatelom Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne z tego tytułu.

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać w Ośrodku pomocy Społecznej w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25, a wysokość świadczenia wynosi 40 zł dziennie za osobę. Ponadto świadczenie przyznawane jest nie dłużej niż za okres 120 dni i jest wypłacane z dołu – pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców do dnia zakończenia pobytu tych osób. We wniosku o przyznanie świadczenia konieczne jest wskazanie imienia i nazwiska osoby przyjętej do zakwaterowania oraz jej nr PESEL. Przyznanie i wypłata świadczenia mogą być uzależnione od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.

Co istotne, organizowane są kursy językowe dla obywateli Ukrainy, dzięki którym łatwiej im będzie się zaaklimatyzować w Polsce. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

3000 obywateli Ukrainy uciekających przed
3000 obywateli Ukrainy uciekających przed wojną przebywa w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *