Zmiana na stanowisku wojewody wielkopolskiego: po raz pierwszy kobieta!

Z dniem 28 grudnia 2023 nastąpiła zmiana na stanowisku wojewody wielkopolskiego. Powołano na ten urząd Agatę Sobczyk, będzie pierwszą kobietą pełniącą funkcję wojewody wielkopolskiego.

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołał z dniem 28 grudnia 2023 r. Agatę Sobczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego. Jest ona pierwszą kobietą obejmującą to stanowisko.

Agata Sobczyk pragnie skoncentrować się na obszarach edukacji, ochrony środowiska i wzmacnianiu roli kobiet w życiu społecznym. Nowa wojewoda jest mieszkanką Poznania, a pochodzi z Gostynia. Z wykształcenia jest ekonomistką z dyplomem magistra uzyskanym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ponadto posiada także dyplom z zakresu zarządzania (Diploma of Management) uzyskany w City Institute w Sydney w Australii. Wcześniej pracowała w placówkach dyplomatycznych w Sydney i w Dublinie. Skupiała się również na tworzeniu strategii rozwoju polskich firm na rynkach niemieckim i brytyjskim w amerykańskim e-commerce. Już po powrocie do kraju, działała jako liderka Stowarzyszenia Polska 2050 w Poznaniu.

Zmiana na stanowisku wojewody
Zmiana na stanowisku wojewody wielkopolskiego – Agata Sobczyk, będzie pierwszą kobietą pełniącą tę funkcję. Fot. WUW. 

Nowa wojewoda pierwszego dnia do pracy dotarła autobusem, podkreślając jak ważne są dla niej sprawy związane z ochroną środowiska.

Chcę państwa zapewnić, że będzie to urząd otwarty, przyjazny dla wszystkich obywateli i obywatelek, niezależnie od ich poglądów – mówiła Agata Sobczyk podczas zorganizowanej pierwszego dnia konferencji prasowej. – W swojej dotychczasowej pracy stawiałam zawsze na relacje i na zespół. Będzie to niezmiennie mój model pracy w tym miejscu jako wojewoda, czyli reprezentantka naszego rządu – zaznaczyła.

Jednym z priorytetów nowej wojewody będzie współpraca z samorządem, z organizacjami samorządowymi, z reprezentantami kultury, biznesu oraz oświaty. Co więcej celem Agaty Sobczyk jest również wniesienie do urzędu empatycznej perspektywy, która, w obliczu doświadczeń pracy w Stowarzyszeniu w Wielkopolsce, jest dla niej szczególnie istotna.

– Zapewnienie Wielkopolankom i Wielkopolanom harmonii społecznej, spokoju i przede wszystkim bezpieczeństwa będzie dla mnie i mojego zespołu najważniejszą misją, jak również dla urzędników pracujących w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim – mówiła wojewoda Agata Sobczyk.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Zmiana na stanowisku wojewody
Zmiana na stanowisku wojewody wielkopolskiego – Agata Sobczyk, będzie pierwszą kobietą pełniącą tę funkcję. Fot. WUW.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *