Zmarła Krystyna Łybacka

Krystyna Łybacka – była minister edukacji, wieloletnia posłanka – zmarła 20 kwietnia 2020 r.

Krystyna Łybacka urodziła się 10.02.1946 r. w Jutrosinie. Z wykształcenia była doktorem nauk matematycznych, przez 46 lat pracowała w Instytucie Matematyki Politechniki Poznańskiej. Ponadto od roku 1968 do 1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Pierwszy mandat poselski zdobyła w 1991 r. Zasiadała w Sejmie I, II, III, IV, V,VI i VII kadencji do roku 2014. W 2001 r. została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Funkcję tę sprawowała do 2004 roku. W latach 2014-2019 Krystyna Łybacka zasiadała w Parlamencie Europejskim.

Jako minister edukacji zasłynęła m.in. z przesunięcia nowej matury do wiosennej sesji egzaminacyjnej 2004/2005 roku, umożliwienia zdawania nowej i starej matury, pozostawienia szkół zawodowych i techników, nie wprowadzania matematyki na maturze jako przedmiotu obowiązkowego.

Zmarłą dzisiaj wspomina wielu. Jednym z nich jest jej były współpracownik, Robert Biedroń. Napisał na twitterze: Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej lewicy. Wielkością jej było to czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Krystyny Łybackiej, redakcja portalu swarzedz24.pl i miesięcznika Informator Swarzędzki składa wyrazy współczucia.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *