Zasady odbioru odpadów BIO
W związku ze zmianą aktów prawa miejscowego obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. publikujemy dla Państwa informacje dotyczące zasad odbioru odpadów ulegających biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, tzw. odpadów BIO od 2018 r. z terenu nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz z terenu nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
2017_10_03 Zasady odbioru – BIO – 2018
W związku z dużym zainteresowaniem tematem niżej przedstawiamy komunikat prasowy, który otrzymaliśmy ze ZM GOAP w Poznaniu.
Rewolucja w GOAP trwa – materiał z briefiengu w ZM GOAP
W drugim etapie kampanii informacynej bioodpad.pl odpowiadamy na pytania jak gromadzić bioodpady i co konkretnie do nich zaliczamy. W prosty i przystępny sposób omawia to drugi film związany z kampanią, którego premiera miała miejsce w dniu 13.11. 2017 r. podczas briefiengu w siedzibie GOAP. Oto link do filmu https://youtu.be/OFg5eMlBHnc Nie tylko w filmie ale też na żywo pokazaliśmy jakie odpady należy wrzucać do brązowych pojemników. Podstawowe frakcje to : skoszona trawa, opadłe liście, rozdrobnione gałązki, pozostałości roślinne, kwiaty cięte i doniczkowe, resztki żywności( bez mięsa i kości), obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Przypominamy, że wszystkie te bioodpady można wrzucać do brązowego pojemnika albo luzem albo w cienkich foliowych siatkach. Wszystko to trafi to biokompostowni, gdzie najpierw trafi do bioreaktorów, w których dzięki odpowiednim szczepom bakterii dojdzie do procesu wydzielania biogazu. Ten gaz spalony w turbinach napędzi generatory energii elektrycznej. Resztki, po procesie zgazowania, zamienią się zaś w pełnowartościowy nawóz.
Podczas briefingu omówilismy też budowę nowych brązowych pojemników na bioodpady. W ich bocznych ścianach są liczne otwory wentylacyjne a w pobliżu dna umieszczony jest uchylny ruszt. W przypadku gromadzenia bioodpadów luzem płyny, które się z nich wydzielą spłyną na dno a sam odpad będzie się obsuszał. To rozwiązanie sprawia, że bioodpady nie będą generować nadmiernych odorów. Wpływ na ich zmiejszenie może mieć też wrzucanie do pojemnika bioodpadów w cienkich foliowych siatkach. To może też sprawić, że nie będzie konieczności zbyt częstego mycia nowych pojemników.
W kampanii informacyjnej przypominamy też zawsze czego nie należy wrzucać do pojemników na bioodpady, a są to : mieso i kości oraz odchody zwierząt. Ziemia, popioły oraz kamienie. Podczas briefiengu odpowiadaliśmy też na pytania dotyczące duzych ilości odpadów zielonych okresowo mogących pojawiać się u właścicieli domów jednorodzinnych. Wyjaśnialiśmy, że w takim przypadku jest kilka możliwości działania. Można odpady zielone zagospodarowywać na własnym kompostowniku. Można samemu zawieźć je do jednego z punktów seletywnej zbiórki odpadów komunalnych, zwanych w Poznaniu gratowiskami i tam bezpłatnie oddać. Można też zamówić firmę transportową, która w naszym imieniu zawiezie duże ilości odpadów zielonych na gratowisko. Można także rozłożyć w czasie pozbywanie się dużej ilości odpadów zielonych poprzez stopniowe ładowanie ich do brąazowych pojemników. Inne sposoby są jeszcze omawiane z firmami, które wygrały przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych z poszczególnych sektorów i będą przekazywane sukcesywnie opinii publicznej. Odpowiadając też na pytania dotyczące, podcinanych roślin iglastych wyjaśniamy, że o ile gałązki będą rozdrobione to można je również wrzucać do brąazowych pojemników lub kompostować tak jak każdy innych odpad zielony.
Rzecznik Prasowy ZM GOAP
Swarzędz – Informator Swarzędzki – porta…Robert Chodyła
Pojemnik na nasz koszt?!? Ktoś wprowadza przepisy, zarabia na ich egzekwowaniu i jeszcze obliguje każdego do zakupu pojemnika za ponad 100 zł. „Super” władza!
Zupełnie przypadkowo na to trafiłem. Może dobrze by było aby taka informacja trafiała do gospodarstw od GOAP czy gminy?