Zasady odbioru odpadów BIO

W związku ze zmianą aktów prawa miejscowego obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. publikujemy dla Państwa informacje dotyczące zasad odbioru odpadów ulegających biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, tzw. odpadów BIO od 2018 r. z terenu nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz z terenu nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

2017_10_03 Zasady odbioru – BIO – 2018

W związku z dużym zainteresowaniem tematem niżej przedstawiamy komunikat prasowy, który otrzymaliśmy ze ZM GOAP w Poznaniu.

 

    Rewolucja w GOAP trwa – materiał z briefiengu w ZM GOAP

W drugim etapie kampanii informacynej bioodpad.pl odpowiadamy na pytania jak gromadzić bioodpady i co konkretnie do nich zaliczamy. W prosty i przystępny sposób omawia to drugi film związany z kampanią, którego premiera miała miejsce w dniu 13.11. 2017 r. podczas briefiengu w siedzibie GOAP. Oto link do filmu https://youtu.be/OFg5eMlBHnc  Nie tylko w filmie ale też na żywo pokazaliśmy jakie odpady należy wrzucać do brązowych pojemników. Podstawowe frakcje to : skoszona trawa, opadłe liście, rozdrobnione gałązki, pozostałości roślinne, kwiaty cięte i doniczkowe, resztki żywności( bez mięsa i kości), obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Przypominamy, że wszystkie te bioodpady można wrzucać do brązowego pojemnika albo luzem albo w cienkich foliowych siatkach. Wszystko to trafi to biokompostowni, gdzie najpierw trafi do bioreaktorów, w których dzięki odpowiednim szczepom bakterii dojdzie do procesu wydzielania biogazu. Ten gaz spalony w turbinach napędzi generatory energii elektrycznej. Resztki, po procesie zgazowania, zamienią się zaś w pełnowartościowy nawóz.

Podczas briefingu omówilismy też budowę nowych brązowych pojemników na bioodpady. W ich bocznych ścianach są liczne otwory wentylacyjne a w pobliżu dna umieszczony jest uchylny ruszt. W przypadku gromadzenia bioodpadów luzem płyny, które się z nich wydzielą spłyną na dno a sam odpad będzie się obsuszał.  To rozwiązanie sprawia, że bioodpady nie będą generować nadmiernych odorów. Wpływ na ich zmiejszenie może mieć też wrzucanie do pojemnika bioodpadów w cienkich foliowych siatkach. To może też sprawić, że nie będzie konieczności zbyt częstego mycia nowych pojemników.

W kampanii informacyjnej przypominamy też zawsze czego nie należy wrzucać do pojemników na bioodpady, a są to : mieso i kości oraz odchody zwierząt. Ziemia, popioły oraz kamienie. Podczas briefiengu odpowiadaliśmy też na pytania dotyczące duzych ilości odpadów zielonych okresowo mogących pojawiać się u właścicieli domów jednorodzinnych. Wyjaśnialiśmy, że w takim przypadku jest kilka możliwości działania. Można odpady zielone zagospodarowywać na własnym kompostowniku.  Można samemu zawieźć je do jednego z punktów seletywnej zbiórki odpadów komunalnych, zwanych w Poznaniu gratowiskami i tam bezpłatnie oddać. Można też zamówić firmę transportową, która w naszym imieniu zawiezie duże ilości odpadów zielonych na gratowisko. Można także rozłożyć w czasie pozbywanie się dużej ilości odpadów zielonych poprzez stopniowe ładowanie ich do brąazowych pojemników. Inne sposoby są jeszcze omawiane z firmami, które wygrały przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych z poszczególnych sektorów i będą przekazywane sukcesywnie opinii publicznej.  Odpowiadając też na pytania dotyczące,  podcinanych roślin iglastych wyjaśniamy, że o ile gałązki będą rozdrobione to można je również wrzucać do brąazowych pojemników lub kompostować tak jak każdy innych odpad zielony.

Rzecznik Prasowy ZM GOAP

Swarzędz – Informator Swarzędzki – porta…Robert Chodyła

 

 

2 thoughts on “Zasady odbioru odpadów BIO

  • 14 listopada 2017 at 08:08
    Permalink

    Pojemnik na nasz koszt?!? Ktoś wprowadza przepisy, zarabia na ich egzekwowaniu i jeszcze obliguje każdego do zakupu pojemnika za ponad 100 zł. „Super” władza!

    Reply
  • 11 listopada 2017 at 11:17
    Permalink

    Zupełnie przypadkowo na to trafiłem. Może dobrze by było aby taka informacja trafiała do gospodarstw od GOAP czy gminy?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *