XIX Dni Lwowa i Kresów

Cztery dni potrwają uroczyste obchody inaugurujące XIX Dni Lwowa i Kresów organizowane przez poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa
i Kresów Południowo-Wschodnich. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Lwowa do aktywnego uczestnictwa w przygotowanym programie.

Tegoroczne „Dni Lwowa” mają wyjątkowy charakter, gdyż w szczególny sposób związane są z 360. rocznicą Ślubów Lwowskich oraz 1050. rocznicą Chrztu Polski. Po raz pierwszy od wielu lat inauguracja obchodów nastąpi we Lwowie, gdzie w 1656 roku król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w Katedrze Wniebowzięcia NMP. Jest to również gest łączności i solidarności z Polakami mieszkającymi na Kresach.

Chcemy aby to nasze poznańskie święto Lwowa było przeżywane właśnie tutaj, skąd pochodzimy i gdzie mamy wielu przyjaciół – mówi Stanisław Łukasiewicz, prezes Towarzystwa. Zapraszamy wszystkich Rodaków do uczestnictwa w uroczystej inauguracji w sobotę oraz mszy świętej niedzielnej w intencji kresowian – dodaje.

Historia „Dni Lwowa” sięga roku 1996 kiedy po raz pierwszy odbyło się otwarte spotkanie przybliżające poznaniakom historię, kulturę i dziedzictwo Kresów Południowo-Wschodnich. Z biegiem czasu rozrosło się do trwającego kilka dni święta lwowiaków, które cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Poznania.

Inauguracja obchodów odbędzie się w sobotę 9 kwietnia w Ukraińskim Teatrze dla Dzieci i Młodzieży. W trakcie uroczystości odbędą się liczne wystąpienia, prelekce, a także swój występ będzie miała młodzież z poznańskiego Gimnazjum nr 65 im. Orląt Lwowskich. Tego wieczoru wyróżnienie i statuetkę „Semper Fidelis” otrzyma Mirosława Tomecka, prezes Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce” w Nowym Rozdole. W niedzielę obchody przeniosą się do kościoła p.w. św. Marii Magdaleny, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji kresowian.

Kulminacja XIX „Dni Lwowa” nastąpi 15 maja w Poznaniu, kiedy odbędzie się Piknik Lwowski na Starym Rynku. Tego dnia wystąpią zaproszone zespoły kresowe, pojawi się cepelia, można będzie skosztować lwowskiego jadła. Wstęp na nasze obchody jest naturalnie bezpłatny. Prosimy o rozpowszechnienie informacji o Dniach Lwowa oraz oczywiście aktywnym uczestnictwie w wydarzeniach ­– kończy Łukasiewicz.

Obchody honorowym patronatem objęli: Metropolita Lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki, Konsul Generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Szczegółowy program XIX „Dni Lwowa” oraz informacje o Towarzystwie znaleźć można na stronie internetowej: www.lwowiacy.pl