Wyjątkowy pociąg Kolei Wielkopolskich wyjechał na tory

15 grudnia 2023 roku Koleje Wielkopolskie udostępniły pasażerom wyjątkowy pociąg, wpisujący się w regionalną dumę z Powstania Wielkopolskiego. Z tego powodu przygotowano specjalną grafikę dla jednego z popularnych ELFów, nawiązującą do Powstania Wielkopolskiego.

Punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta prezentacja pojazdu Kolei Wielkopolskich, który został oklejony historycznymi scenami z Powstania Wielkopolskiego. – Ten wyjątkowy projekt jest hołdem dla historii regionu, łącząc nowoczesność z naszym dziedzictwem – ocenił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Pociąg będzie jeździł przez cały rok po wielkopolskich torach, niosąc ducha bohaterów z tamtego okresu. To nie tylko środek transportu, ale pewnego rodzaju mobilne muzeum, które przypomina o ważnych wydarzeniach z historii i kultywuje pamięć o bohaterach Wielkopolski – dodaje.

Na zewnętrznych ścianach pojazdu znajdują się wielkoformatowe ilustracje, przedstawiające kluczowe momenty z Powstania Wielkopolskiego. Każda scena została starannie odwzorowana, oddając ducha i atmosferę tamtych dni. Widoczne są bohaterskie czyny mieszkańców Wielkopolski, najważniejsze postacie, ich jedność i determinacja w walce o niepodległość.

– Wierzymy, że nasza inicjatywa zachęci do refleksji nad historią regionu – mówi Marek Nitkowski, Prezes Zarządu Spółki Koleje Wielkopolskie. – Pragniemy, aby podróżując naszym pojazdem, pasażerowie odkrywali nie tylko nowoczesność, ale również korzenie, które ukształtowały współczesną Wielkopolskę. Kultywowanie historii pomaga zachować pamięć o ważnych wydarzeniach i dlatego już dzisiaj pragnę zaprosić do udziału inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Warto przyjechać na Dworzec Letni 26 grudnia o godzinie 16:00 i wspólnie przeżywać ten wyjątkowy moment. Dzisiaj natomiast cieszymy się, że pojazd z powstańczą okleiną, tak bardzo podoba się publiczności. – dodaje.

Mobilny pomnik historii

To niezwykła podróż w czasie, gdzie pociąg sam staje się mobilnym pomnikiem historii i hołdem dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Zewnętrzna okleina pociągu przedstawia dynamiczne sceny walk, oraz ważne momenty z Powstania Wielkopolskiego. Postaci bohaterów, odważnie broniących swojej niepodległości, są ukazane z precyzją i szacunkiem. Grafiki są pełne szczegółów, aby przykuć uwagę podróżnych oraz przypominać im o ważnych wydarzeniach z historii Wielkopolski. – Każdy detal, każdy kadr, przenosi nas w czas, ukazując bohaterstwo i ducha walki tamtych dni – mówi Mikołaj Grzyb, Członek Zarządu Spółki Koleje Wielkopolskie – Poprzez tę wyjątkową prezentację pragniemy oddać hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego i uczcić ich niezwykłe dokonania. Każda scena na pojeździe EN76 jest nie tylko wyjątkowym dziełem, ale również przypomnieniem o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na tych ziemiach – dodaje.

Projekt powstał przy współpracy z artystką SiXi, która jest laureatką trzeciej edycji konkursu „Pociąg do sztuki” organizowanego przez Koleje Wielkopolskie. – Kilka tygodni trwało przygotowanie tak dużego projektu – mówi Dariusz Kaszyński, Naczelnik Wydziału Promocji i Marketingu – Cieszymy się, że efekt końcowy jest tak niesamowity i został pozytywnie odebrany. Wierzymy, że będzie on sprawiał ogromną przyjemność i dumę wśród naszych pasażerów – dodaje. Cała okleina pociągu została starannie zaprojektowana, aby oddać hołd bohaterom tamtych dni i stać się ruchomą lekcją historii. – Koleje Wielkopolskie z dumą zaprezentowały niezwykłą inicjatywę, przy której pracował bardzo duży zespół pracowników Kolei Wielkopolskich oraz kilka zespołów z zewnątrz spółki. Dzięki temu nasz pojazd zyskał unikalny charakter i stanowi wyjątkowy sposób na pielęgnowanie pamięci o bohaterach Powstania Wielkopolskiego – mówi Patrycja Piotrowiak z Działu Marketingu i Promocji Kolei Wielkopolskich.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Wyjątkowy pociąg
Wyjątkowy pociąg Kolei Wielkopolskich wyjechał na tory

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *