101 rocznica wybuchu Powstania w Swarzędzu

27 grudnia 2019 r. członkowie swarzędzkiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego razem z władzami gminy i mieszkańcami, uczcili 101 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego na swarzędzkim Rynku. Tradycyjnie uroczystość odbyła się pod tablicą gdzie ponad sto lat temu gromadzili się Polacy przygotowując się do przejęcia władzy w Swarzędzu. Z Rynku, po udziale w mszy św., w kościele św. Marcina wyszła też, 16 stycznia 1919 r. grupa swarzędzkich ochotników do Powstania.

W czasie uroczystości prezes swarzędzkiego Koła TPPW przypomniał, że w mijającym roku ukazało się drugie wydanie biogramów pt. „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 związani z ziemią swarzędzką” oraz trwale upamiętniono Powstańców spoczywających na cmentarzach parafialnych gminy Swarzędz. Tablice na których wyryte zostały nazwiska powstańców stanęły na dwóch cmentarzach przy kościołach w Swarzędzu oraz w Wierzenicy i Uzarzewie. Wskazał, że naszym zadaniem jest nadal kultywować pamięć o zwycięskim Powstaniu i jego uczestnikach. Jednak najważniejszym obowiązkiem dla wnuków, prawnuków i praprawnuków jest promocja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, szczególnie o jego ogólnopolskim charakterze, wśród mieszkańców innych dzielnic Polski.

Po uroczystościach na Rynku członkowie Koła TPPW udali się na swarzędzkie cmentarze: przy kościele św. Marcina oraz przy kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy Poznańskiej i zapalili znicze przy tablicach na których wymienieni są spoczywających tam Powstańcy.

Nasze Koło jest dumne w związku z tym, że coroczne apele do proboszczów i lokalnych mediów przynoszą powoli efekty w postaci dekorowania domów flagami narodowymi i powstańczymi. Tutaj szczególny przykład dali proboszczowie wspomnianych parafii, którzy udekorowali teren kościelny takimi  flagami.

Arkadiusz Małyszka

Prezes Koła TPPW w Swarzędzu

Fot. Halina Staniewska, Arkadiusz Małyszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *