Walczą o „Koronę Wielkopolski”

W niedzielę – 13 lutego br w Płotkach (Piła) odbył się czwarty etap III Korony Wielkopolski. Zawody te organizowane są z myślą o wszystkich miłośnikach marszów z kijami, jak i zwolennikach aktywności ruchowej. Uczestniczą w nich dorośli w różnym wieku, dzieci, osoby niepełnosprawne.

Poprzednie etapy odbyły się kolejno w: Rożnowicach (k. Rogoźna), w Zawidowicach (k. Pleszewa), w Lasku Marcelińskim w Poznaniu (pod różnymi hasłami: Pożegnanie lata, Przywitanie jesieni, Impreza Walentynkowa). Marszom tym zawsze przyświeca cel charytatywny, pieniądze z części wpisowego są przekazywane na leczenie zarówno dzieci jak i dorosłych.

W czwartym etapie wzięło udział ponad 270 osób w tym 36 w biegach przełajowych. Zawody z kijkami obejmowały 2 trasy: pięcio i dziesięciokilometrową. Zawodników podzielono na grupy wiekowe, startujące po kolei, a na końcu młodzież. Trasa zawodów prowadziła dobrze oznakowanymi ścieżkami, na których czuwali sędziowie. Ale tym razem była bardzo trudna ze względu na warunki pogodowe: silny mróz, oblodzone – mimo posypania ich piaskiem przez służby komunalne Piły – ścieżki. Trzeba było iść bardzo ostrożnie. Tutaj liczyło się nie tyle miejsce, ile dojście bez uszczerbku na metę, o czym ciągle przypominali sędziowie. Obok nich na ścieżkach czuwali ratownicy i strażacy. Wszyscy startujący ukończyli szczęśliwie bieg. Impreza była, jak zawsze, dobrze zorganizowana, uczestnicy zdyscyplinowani, a zawody ciekawe i mimo zimna wszystkim wędrującym było gorąco !

Tym razem zebrano więcej funduszy na pomoc dla kolejnej potrzebującej osoby, dzięki sympatycznym paniom z Piły, które oferowały uczestnikom smakowite domowe wypieki oraz kawę, a  zapłatę za nie wrzucaliśmy do puszek.

Naszą miejscowość reprezentowali swarzędzcy seniorzy – 4 osoby, wszyscy przeszliśmy trasę i otrzymaliśmy czwarty już medal do Korony Wielkopolskiej. Pozostał jeszcze jeden do zdobycia całej korony. Ostatni etap odbędzie się 18 marca w Olandii koło Prusimia.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska