Tunel w Kobylnicy wybuduje STRABAG – jest umowa z wykonawcą

W środę, 30 czerwca 2021, podpisano umowę z firmą STRABAG, która wybuduje wyczekiwany tunel w Kobylnicy. Koszt przedsięwzięcia to prawie 50 mln zł.

Tunel pod torami kolejowymi w Kobylnicy powstanie na ulicy Swarzędzkiej, będącej drogą powiatową. 30 czerwca 2021 r. podpisano umowę z firmą STRABAG Sp. z o.o.. Do przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu stanęły cztery firmy, ale to oferta rzędu 49.985.237,77 zł okazała się najkorzystniejsza. Inwestorem jest Powiat Poznański, kosztami podzielą się natomiast PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Powiat Poznański, Gmina Swarzędz i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Inwestycja ta jest niezwykle oczekiwana przez mieszkańców, jak i osoby często przejeżdżające przez gminę Swarzędz. Codziennie porusza się tą drogą około 12,5 tysiąca pojazdów. To w połączeniu z dużym ruchem na trasie kolejowej (Poznań-Gniezno) skutkuje blokadą ruchu i ogromnymi korkami.

– Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będziemy mieli 70-metrowy tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – rondo. Takie są założenia budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w Kobylnicy – wyjaśnia burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek.

Już na koniec 2023 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli skorzystać z bezkolizyjnego przejazdu pod torami w Kobylnicy.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Tunel w Kobylnicy wybuduje STRABAG
Tunel w Kobylnicy wybuduje STRABAG – jest umowa z wykonawcą. Źródło grafiki: UMiG.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *