Świętujemy Dzień Matki, mamy też ciekawostki o dzisiejszym święcie

Dzisiaj mamy Dzień Matki – święto wszystkich Mam – składamy najlepsze życzenia i zebraliśmy też ciekawostki o dzisiejszym święcie.

Kochane Mamy, z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia szczęścia, zdrowia i radości. Wiedzcie, że mamy świadomość, jak wiele obowiązków macie na głowie, i jesteśmy wdzięczni za każdą poświęconą nam chwilę. Drogie Mamy, jesteście najlepsze!

A teraz ciekawostki:

Dzień Mamy pochodzi ze starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie otaczano kultem symbolizujące płodność boginie-matki. Ponadto w antycznej Grecji świętowano dzień Matki Natury – Rei – matka wszechświata i bóstw, żona Kronosa była wówczas obdarowywana. Natomiast w starożytnym Rzymie obchodzono Hilaria, czyli święta radości, podczas których hołd oddawano Cybeli, matce bogów. Z kolei w starożytnym Egipcie czczono Izydę, boginię będącą matką Horusa.

W Polsce Dzień Matki obchodzimy od 1914 roku. Nie ma drugiego kraju, który obchodziłby to święto 26 maja. W innych państwach święto mam obchodzi się w inne dni, np.: w Armenii 7 kwietnia, w Meksyku 10 maja, a w Indonezji 22 grudnia. Litwini, Węgrzy, Portugalczycy i Hiszpanie nie mają ustalonej daty dnia mam, przypada on zawsze w pierwszą niedzielę maja. We Francji, od 1950 roku, jest to ostatni dzień maja. Na Półwyspie Apenińskim święto wypada w drugą niedzielę maja.

Włosi z okazji dnia mam pieką ciastka w kształcie serc. Ciekawy zwyczaj panuje w krajach bałkańskich. Mama dopóki nie da dzieciom słodyczy musi przebywać w łóżku. W tym czasie dzieci zajmują się codziennymi obowiązkami zamiast mamy. Na Wyspach Brytyjskich natomiast funkcjonuje Mothering Sunday. Jest to niedziela, podczas której przebywający na służbie daleko od swych domów, wracali do swojej parafii, by pomodlić się do Matki Boskiej, a przy okazji odwiedzić swoje mamy. W Stanach Zjednoczonych wieszane są flagi, by uczcić matki narodu. A w Kanadzie oraz Australii przypina się do ubrań goździki, których biały kolor oznacza, że matka zmarła, a barwny kwiat, że żyje.

Wszystkim Mamom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia radości, szczęścia i zdrowia!

A aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

dzień matki ciekawostki mamy

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *