Swarzędzki Kryształ – rzemieślnicze piwo w sklepie EUROSPAR

Wspólny projekt swarzędzkiego Supermarketu EUROSPAR i rzemieślniczego Browaru Szreniawa: Swarzędzki Kryształ – piwo inspirowane piwowarską historią Swarzędza.

Swarzędzki Supermarket EUROSPAR wspólnie z podpoznańskim, rzemieślniczym Browarem Szreniawa wypuścił na lokalny rynek piwo Swarzędzki Kryształ. To piwo dolnej fermentacji, w popularnym i lubianym stylu PILS. Chmielone chmielem odmiany Marynka i Saaz, ma mocną, słodową podbudowę, przyjemną goryczkę i orzeźwiający charakter.

Zależało nam na stworzeniu piwa zakorzenionego w piwowarskiej historii naszego miasta, dlatego przeglądaliśmy wszystkie dostępne materiały historyczne i rozmawialiśmy ze znawcami historii Swarzędza. Początki produkcji piwa w Swarzędzu sięgają XVIII wieku – powiedział Bartek Kluczyński, właściciel supermarketu EUROSPAR –wtedy właśnie pojawiają się pierwsze wzmianki o browarze swarzędzkim. Pierwotnie zlokalizowany był na obecnym placu Niezłomnych a następnie przeniesiony na ul. Strzelecką, naprzeciw zakładów mięsnych. W trakcie trwania II wojny światowej browar był nieczynny a po 1945 roku został znacjonalizowany. Wtedy też jego produkcję przestawiono na oranżadę i napoje gazowane a w połowie lat 70-tych XX wieku firma upadła. Co ciekawe, budynki przy ul. Strzeleckiej, w których funkcjonował browar, stoją do dziś.

Swarzędzki Kryształ to rzemieślnicze podejście do popularnego stylu Pils w wykonaniu uznanych i wielokrotnie nagradzanych piwowarów.

Browar Szreniawa, znany ze swojego rzemieślniczego podejścia i mikroskalowej produkcji wsparł nas w procesie warzenia piwa, my zajęliśmy się projektowaniem etykiety – powiedział Kluczyński – jest ona wariacją na temat herbu Swarzędza przedstawiającego rycerza z uniesionym mieczem, stojącego w łodzi na tle trzech wież zamkowych.

Swarzędzki Kryształ to wyraz dumy z miasta i jego nieco zapomnianej, piwowarskiej historii. Piwo jest dostępne tylko w supermarkecie EUROSPAR znajdującym się na ul. Granicznej 55 w Swarzędzu.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Swarzędzki Kryształ
Swarzędzki Kryształ – rzemieślnicze piwo w sklepie EUROSPAR

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *