Swarzędzanin z prestiżową nagrodą: profesor Kundzewicz w elicie
Swarzędzanin, profesor Zbigniew Kundzewicz, z prestiżową nagrodą za badania dotyczące relacji między klimatem a zasobami wodnymi, jest pierwszym nagrodzonym Polakiem.
O takich lokalnych sukcesach pisze się z przyjemnością. Swarzędzanin, profesor Zbigniew Kundzewicz został nagrodzony prestiżową nagrodą. Jako pierwszy Polak otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana. Prestiżowe wyróżnienie ustanowił w 2002 roku saudyjski Książę Sułtan Bin Abdulaziz Al Saud. Założeniem nagrody jest docenienie wybitnych osiągnięć, które wspierają działania dążące do ograniczania globalnych problemów związanych z wodą. Prof. Zbigniew Kundzewicz dostał nagrodę w ramach kategorii „wody powierzchniowe”. Została ona przyznana za pogłębianie wiedzy o zależnościach między ryzykiem powodzi, przepływem rzecznym i zmianą klimatu. Uroczystości z udziałem laureatów odbywały się zazwyczaj w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Ten rok jest Jednak szczególny z uwagi na pandemię COVID-19. Na razie nie wiadomo jeszcze jak, gdzie i kiedy zostaną wręczone tegoroczne nagrody.
Co więcej, profesor Kundzewicz znalazł się w absolutnej naukowej elicie, jednym bowiem z czterech osób na świecie z dwoma najważniejszymi nagrodami związanymi z wodą. W jego dorobku znalazły się: Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana (ang. Award of the Prince Sultan Bin Abdulaziz International Prize for Water); oraz wcześniej, w 2017 roku, Międzynarodową Nagrodę Hydrologiczną i medal Dooge’a, przyznawane wspólnie przez 3 organizacje: Międzynarodową Asocjację Nauk Hydrologicznych (IAHS), Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).
Prof. Zbigniew Kundzewicz jest hydrologiem i klimatologiem, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Na co dzień pracuje w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. Wielokrotnie uczestniczył w pracach Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), wyróżnionego Pokojową Nagrodą Nobla w 2007 r. Jest autorem ponad 400 prac naukowych.
Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni, że jest On mieszkańcem gminy Swarzędz.
Fotografia autorstwa Jakuba Ostałowskiego pochodzi z serwisu informacyjnego Polskiej Akademii Nauk.
Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.