Padało, a pies czekał na parkingu, przywiązany do auta – tak się nie robi!

Alert Czytelnika: skontaktowała się z nami zaniepokojona Czytelniczka – na parkingu pod sklepem, pozostawiono psa – był on przywiązany do auta, właścicieli nie było, a pies wiernie czekał, w deszczu – tak się nie robi!

Zdarzenie miało miejsce w piątek około południa, pod jednym ze swarzędzkich marketów budowlanych. Czytelniczka, wracając z zakupów zaobserwowała niepokojącą sytuację. Pomimo padającego deszczu, na parkingu pod sklepem, do samochodu był przywiązany pies. Najwyraźniej właściciele udali się na zakupy, a ponieważ nie wiedzieli co zrobić ze swoim pupilem, postanowili, że pozostanie on przy samochodzie. Zapewne też, nauczeni wieloma głośnymi przykładami o wybijaniu szyb, gdy zwierzak był zostawiony w pojeździe, zabezpieczyli się. Sprytnie pozostawili psa nie w aucie, ale zaraz obok, przywiązując go do lusterka. Pech chciał, że padał deszcz i pies nie tylko wiernie czekał, ale i mókł – to jest nieludzkie, tak się nie robi!

Sprawa na szczęście ma pozytywne zakończenie, o tyle, że Czytelniczka postanowiła kilkanaście minut odczekać i w końcu, ku uciesze zwierzaka, opiekunowie wrócili. A już tylko chwile dzieliły od zgłoszenia sprawy straży miejskiej. Za pozostawienie psa w samochodzie grozi mandat do 500 zł, ale ta sytuacja też była bardzo szkodliwa dla zwierzęcia. Zresztą mogła się okazać kosztowna dla właściciela – pozostawienie psa bez opieki, na przykład pod sklepem, może być karane mandatem wysokości 250 zł.

Dlatego apelujemy, skoro decydujemy się mieć pod opieką czworonoga, bądź jakiekolwiek inne zwierze, dbajmy o nie. Nie narażajmy je na niepotrzebny stres, na niebezpieczeństwo. Nie narażajmy też innych ludzi, bo zestresowane zwierze może stracić kontrolę nad sobą. Własne zwierze to nie tylko przyjemności, ale też pewne obowiązki. I aż dziw, że niektórym wciąż trzeba o tym przypominać. Zupełnie inną sprawą jest, że coraz więcej sklepów akceptuje obecność zwierząt. Zatem jeśli naprawdę nie mamy innego wyboru i musimy iść do sklepu z czworonogiem, wybierzmy ten, do którego nas wpuszczą. Jednak pamiętajmy, że zakupy nie są ważniejsze od żywej istoty. Bądźmy więc trochę bardziej ludzcy dla zwierząt.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

pies czekał tak się nie robi

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *