Koło Promna powstał setny rezerwat przyrody w Wielkopolsce

Leśna Ostoja imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to setny rezerwat przyrody, który powstał w Wielkopolsce, koło Promna, na 100-lecie Lasów Państwowych.

14 maja 2025 roku obok Promna w Wielkopolsce powstała Leśna Ostoja im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W uroczystym podpisaniu aktu utworzenia rezerwatu przyrody wzięli udział: Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Hołownia, Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a także Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Piotr Otawski, Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, a także posłowie, samorządowcy oraz mieszkanki i mieszkańcy regionu. W obecności wszystkich akt utworzenia rezerwatu przyrody podpisał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu Marcin Nowak.

Zwiększanie ochrony najcenniejszych terenów przyrodniczych to jedna z głównych inicjatyw, z jaką rozpoczęliśmy pracę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Przez osiem lat poprzedzających nasz okres tych rezerwatów powstało jedynie 36, a w ciągu 12 miesięcy my utworzyliśmy 100 rezerwatów. Rezerwat Leśna Ostoja k. Promna to zamknięcie pewnego okresu pracy, ale nie zamierzamy zatrzymać się na setnym rezerwacie. W regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska trwają prace nad kolejnymi – powiedziała podczas otwarcia spotkania ministra Paulina Hennig-Kloska.

Wiceminister i Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała zaznaczył: – To jest kolejne święto – święto przyrody, która nas łączy. Symboliczny moment. Ten rezerwat ma służyć ludziom, ale ma także służyć przyrodzie, którą musimy konserwować, żeby ją zachować. Rezerwat Leśna Ostoja k. Promna jest setnym rezerwatem, który stworzyliśmy zaledwie w ciągu 12 miesięcy. Bo przyroda jest ważna. Przyroda jest częścią naszej wspólnej tożsamości.

Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził: – Dziękuję Lasom Państwowym, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego rezerwatu, a także tym, którzy będą go chronić i pielęgnować. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie inspiracją dla kolejnych działań na rzecz ochrony rodzimej przyrody i społeczności lokalnych. Przed nami bowiem ustanowienia kolejnych rezerwatów w ramach tej inicjatywy. Nazwanie tego rezerwatu, w ramach aukcji, imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to symboliczna decyzja, która przypomina, że ochrona przyrody i działalność charytatywna mają wspólne wartości: solidarność, troskę i działanie na rzecz dobra, które zawsze łączy. Ponadto dodał – Dzisiaj świętujemy nie tylko ustanowienie kolejnego rezerwatu, ale także promujemy ideę, że ochrona przyrody jest wspólnym obowiązkiem nas wszystkich. Ten rezerwat to symbol naszego zaangażowania w zachowanie dziedzictwa naturalnego dla przyszłych pokoleń.

Powstał setny rezerwat przyrody w Wielkopolsce – Leśna Ostoja koło Promna

Lokalizacja

Rezerwat „Leśna Ostoja koło Promna” znajduje się w gminie Pobiedziska, w powiecie poznańskim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Czerniejewo. Powierzchnia rezerwatu wynosi 55,02 ha.

Rezerwat położony jest w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030 oraz Parku Krajobrazowego Promno. Ponadto znajduje się pomiędzy rezerwatami przyrody: „Las Liściasty w Promnie” i „Jezioro Drążynek”, dzięki temu stanowi uzupełnienie istniejących już form ochrony przyrody.

Utworzenie rezerwatu przyrody „Leśna Ostoja koło Promna” ma na celu zachowanie kompleksu cennych, dobrze wykształconych, unikatowych w regionie ekosystemów leśnych.

Ochroną przed czynnikami mogącymi negatywnie wpływać na wartość przyrodniczą, objęte zostaną lasy porastające fragment moreny pobiedziskiej oraz doliny Szkudelniaka, które tworzą stosunkowo mało zmienione (w skali regionu) środowisko leśne od co najmniej kilku stuleci.

Jednym z istotnych elementów są drzewostany w wieku 160 lat, a miejscami nawet znacznie starsze, które stanowią wyjątkowo istotne refugium dla taksonów związanych ze starodrzewem.

Flora i fauna

Na terenie planowanego rezerwatu występują głównie fitocenozy leśne. Tylko na skrajach tego terenu występują zbiorowiska zaroślowe i ziołoroślowe. Roślinność tworzą głównie zespoły leśne, takie jak: ols porzeczkowy Carici elongatae-Alnetum, łęg jesionowo-olszowy Fraxino-Alnetum, łęg wiązowo-jesionowy Ficario-Ulmetum minoris, kwaśna dąbrowa Calamagrostio-Quercetum oraz dominujący powierzchniowo grąd środkowoeuropejski Galio sylvatici-Carpinetum betuli.

Flora rezerwatu jest bogata w gatunki. Dotychczas stwierdzono występowanie ponad 200 gatunków roślin, a  wśród nich gatunki chronione takie jak:

  • lilia złotogłów,
  • wawrzynek wilczełyko.

W granicach planowanego rezerwatu przyrody występują liczne gatunki zwierząt, w tym:

  • 7 gatunków płazów: traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, ropucha szara, ropucha zielona, żaba trawna, żaba moczarowa i grzebiuszka,
  • 4 gatunki gadów: zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka i żyworodna.

Spośród blisko 40 gatunków lęgowych ptaków występujących w rezerwacie, na szczególną uwagę zasługuje obecność: dzięcioła średniego, dzięcioła czarnego, siniaka i muchołówki małej.

Ponadto obszar ten jest ostoją dla wielu gatunków ssaków: m.in. nietoperzy, wilka a także orzesznicy leszczynowej, która jest gatunkiem wskaźnikowym lasów pierwotnych. Warto nadmienić, że jest to jedyne miejsce występowania tego gatunku w Wielkopolsce.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Koło Promna powstał setny rezerwat przyrody w Wielkopolsce
Koło Promna powstał setny rezerwat przyrody w Wielkopolsce. Fot. WUW w Poznaniu.
Koło Promna powstał setny rezerwat przyrody w Wielkopolsce
Koło Promna powstał setny rezerwat przyrody w Wielkopolsce. Fot. WUW w Poznaniu.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *