Swarzędz na trzecim miejscu w Wielkopolsce! Gmina jest jednym z liderów
Gmina Swarzędz została sklasyfikowana na trzecim miejscu w Wielkopolsce w rankingu przygotowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Poznaniu. Na podium wśród liderów województwa znalazła się gmina Kleszczewo.
Wyniki I Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego zostały zaprezentowane jeszcze pod koniec stycznia br. Celem przygotowanego zestawienia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.
Organizatorzy tak opisują opracowany ranking: miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.
Wyróżnienia zostały przyznane w czterech kategoriach, w zależności od typu gminy: a) liderzy województwa wielkopolskiego, b) liderzy gmin miejskich, c) liderzy gmin miejsko-wiejskich, i d) liderzy gmin wiejskich. Swarzędz znalazł się na podium w kategorii c) liderzy gmin miejsko wiejskich. Poniżej prezentujemy wszystkich liderów.
a) liderzy województwa wielkopolskiego
- Tarnowo Podgórne
- Suchy Las
- Kleszczewo
b) liderzy gmin miejskich
- Puszczykowo
- Czarnków
- Luboń
c) liderzy gmin miejsko-wiejskich
- Kórnik
- Kleczew
- Swarzędz
d) liderzy gmin wiejskich
- Tarnowo Podgórne
- Suchy Las
- Kleszczewo
A jakie wskaźniki decydowały o uzyskaniu określonego miejsca w rankingu? Wszystkie 16 prezentujemy poniżej.
- Średnioroczne dochody własne gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia gmin w latach 2020–2022
- Wydatki bieżące gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2022 r.
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022 r.
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 – średni wynik w %
- Saldo migracji krajowych i zagranicznych na 1000 ludności w 2022 r.
- Wydatki gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2022 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących gmin w 2022 r.
- Wydatki gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2022 r.
- Odsetek osób korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022 r.
- Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2022 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników urzędów gmin i radnych gminy w wydatkach bieżących gmin na administrację publiczną w 2022 r.
Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.