Spotkanie na temat twórczości Szymborskiej w Bibliotece Pedagogicznej

2 marca 2023 roku, w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie na temat twórczości Wisławy Szymborskiej.

„Radość czytania, poznawania, inspirowania się twórczością Wisławy Szymborskiej” – tak brzmiał tytuł spotkania w swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej. W prelekcji, ilustrowanej tekstami autorki oraz wzbogaconej o pracę z tekstem, także w oprawie muzycznej, pośród Wyklejanek wybranych i Rymowanek dla dużych dzieci, wzięli udział seniorzy z Centrum Aktywności Seniora Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu oraz inni miłośnicy poezji.

Wykład, nawiązujący do ustanowionego przez Senat roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej, poprowadziła Danuta Ewa Dachtera – psycholog, nauczyciel, biolog, poetka, autorka książek poetyckich: „Moje Macondo (2018) oraz „Więź poza śmierć” (2021). Prelegentka przybliżyła zgromadzonym gościom życiorys noblistki nawiązując do książki Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej, która znalazła się wśród polecanej bibliografii.

Podróż w krainę twórczości Wisławy Szymborskiej Danuta Dachtera rozpoczęła od omawiania wierszy: *** (Świat umieliśmy kiedyś na wyrywki), Rehabilitacja, Nic dwa razy,  Są tacy, którzy, Głos w sprawie pornografii, Życie na poczekaniu. W dalszej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się, co o poezji Wisławy Szymborskiej sądzą tacy historycy literatury i recenzenci jak Anna Nasiłowska, Tadeusz Nyczek, Jan Błoński czy Ewa Graczyk. Prelegentka zwróciła także uwagę na godne polecenia felietony noblistki zawarte w książce Wszystkie lektury nadobowiązkowe.

Druga część spotkania poświęcona była limerykom oraz wymyślonym przez noblistkę nowym gatunkom poezji żartobliwej. Czytane były wybrane lepieje, odwódki, altruitki, podsłuchańce z Rymowanek dla dużych dzieci, a także  limeryk podhalański Żył raz gazda w mieście Sącz. Uczestnicy spotkania zostali zachęceni do podjęcia próby napisania własnego limeryku – jeden nawet powstał w trakcie wykładu.

Na zakończenie wszyscy wysłuchali utworu Nic dwa razy w wykonaniu Sanah oraz Łucji Prus i obejrzeli kolaże, prace Wisławy Szymborskiej zebrane w Wyklejankach wybranych, kalendarzu na rok 2023. wydanym w 100. rocznicę urodzin noblistki.

Zachęcamy do odwiedzania profilu Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu na portalu Facebook. Można tam znaleźć ciekawe informacje o ofercie Biblioteki, o spotkaniach i akcjach organizowanych przez placówkę z osiedla Kościuszkowców.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Spotkanie na temat twórczości Szymborskiej w Bibliotece
Spotkanie na temat twórczości Szymborskiej w Bibliotece Pedagogicznej

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *